פרקליט המדינה שי ניצן
צילום: רועי עלימה, פלאש 90

פרקליט המדינה: "טעות לחשוב שאסור לנו לחקור", ח"כ אמסלם: "רק פקיד"

שי ניצן התייחס לחוק למניעת חקירת ראש ממשלה מכהן: "יש החושבים שמפאת כבוד המנהיגים, אל לנו לחקור". הח"כ מהליכוד תקף: "שלא יגיד מה דעתו"
תמר אלמוג, אמוץ שפירא וזאב קם
23 באוקטובר 2017
08:25

פרקליט המדינה, שי ניצן, התבטא הבוקר (שני) נגד "החוק הצרפתי", שנועד למנוע חקירות פליליות נגד ראש ממשלה במהלך כהונתו, וקבע כי "זו טעות מוחלטת לחשוב שאסור לנו לחקור מנהיגים". בתגובה, תקף ח"כ דודי אמסלם (הליכוד) את ניצן ואמר כי הוא "רק פקיד".

במאמר שפרסם באתר 929 תחת הכותרת "לא לפחד לחקור", הציע ניצן פרשנות לפסוק תנ"כי וכתב: "יש הגורסים כי מפאת 'כבודם' של מלכים ומנהיגים אחרים, אל לנו לחקור יותר מדי אם עולה חשד נגדם, כדי שלא ייפגע אמון הציבור בהם. בעיני, מדובר בגישה מוטעית לחלוטין".

ניצן הוסיף כי "מתן אפשרות לנשיא מכהן, או לכל מנהיג אחר, להמשיך בכהונתו תוך התעלמות מחשדות פליליים ממשיים שעלו נגדו, הוא-הוא שיפגע במדינה, בכבודה ובמעמדה - והוא גם שיפגע בכבודו ובמעמדו של איש הציבור. במצב כזה, המשך הכהונה יהא תחת 'חשרת עננים'. אמון הציבור במנהיג כזה יתערער וילך והשמועות לגביו תלכנה ותגברנה".

ח"כ דודי אמסלם מהליכוד, שיזם את הצעת החוק בנוגע לחקירות ראש הממשלה, פרסם תגובה תקיפה למאמרו של ניצן: "גם אם הוא פרקליט המדינה, בסוף הוא רק פקיד. אם יש לו השגות לגבי החוק, שיבוא לוועדה בכנסת שתדון בחוק וישמיע שם את עמדתו. לשאול את שי ניצן על זה, זה כמו לשאול את החתול ששומר על השמנת".

אמסלם המשיך במתקפה: "שי ניצן אחראי על כל החקירות. כמו שאני לא אומר לו מה דעתי על חקירות שהוא מנהל, שלא יגיד לי מה דעתו על חוקים שאני מקדם. זה לא התפקיד שלו. יש פה ערבוב של תחומים. זו לא הדרך, ועל התוכן ודאי שאני לא מסכים איתו". לדברי הח"כ, "למצב הנוכחי בישראל אין אח ורע בעולם כולו".

"השחיתות הגדולה ביותר - הדחת מנהיג באמצעות המשטרה"

בראיון שהעניק לקלמן ליברמן בכאן רשת ב', הדף אמסלם פעם נוספת את הביקורת על החוק הצרפתי וטען כי הוא לא נועד להגן על ראש הממשלה, בנימין נתניהו. "השחיתות הכי גדולה בדמוקרטיה היא להדיח מנהיג באמצעות המשטרה", אמר הח"כ.

"הרעיון שעומד בבסיס החוק הוא שראש הממשלה לא ייחקר על עבירות רכות, משום שיש לו מדינה לנהל", המשיך הח"כ שיזם את ההצעה. אמסלם טען כי גם שרת המשפטים, איילת שקד, ושר האוצר, משה כחלון, תומכים בחוק וכי "נשאר לנו ללטש רק את הפרטים האחרונים".