מאהל מחאת הנכים מול הכנסת

פעילי מאבק הנכים הקימו מאהל מחאה מול הכנסת

כ-20 נכים, המתנגדים למתווה שהושג עם הממשלה, הודיעו כי הם מתכוונים לשהות שבוע במאהל ולחסום כבישים: "זה הזמן שראש הממשלה יירתם למאבק"
דקלה אהרון ונופר משה
23 באוקטובר 2017
10:42

כ-20 פעילים מארגוני הנכים, המתנגדים למתווה שגובש לאחרונה בין נציגי המאבק לבין הממשלה, הקימו הבוקר (שני) מאהל מחאה מול הכנסת לקראת פתיחת כנס החורף. המוחים הודיעו כי ישהו במאהל במשך שבוע, שבמהלכו יחסמו כבישים ויקיימו הפגנות.

המפגינים דורשים להשוות את קצבת הנכים לשכר המינימום ומבקשים לקיים הידברות עם נציגי הכנסת. אייל כהן, ממובילי "הנכים הופכים לפנתרים", אמר: "זה הזמן שראש הממשלה יירתם למאבק הצודק והחברתי של הנכים ויזמין נציגים מאוהל המחאה כדי לסכם ולפתור את בעיית כלל הנכים בישראל".

מאהל מחאת הנכים מול הכנסת, היום

בתוך כך, יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, ח"כ אלי אלאלוף, התייחס היום למאבק הנכים בפתח דיון הוועדה הראשון של כנס החורף. אלאלוף הביע תקווה שכבר בחודש הקרוב יאושר עדכון לקצבת הנכים. "נעשה יום ולילה בשביל זה", אמר אלאלוף.

יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, ח"כ אלי אלאלוף, בפתח דיון הוועדה הראשון במושב הכנסת: "מקווה כי כבר בחודש הקרוב נאשר את עדכון קצבת הנכים. נעשה יום ולילה על מנת לעשות זאת, ברגע שיגיעו אלינו הסיכומים. כבר מחר צפויה הוועדה להעלות את שכר המינימום ל- 5,300 ש"ח, ועוד צפויה הוועדה במושב הקרוב לעסוק גם במס הכנסה שלילי (מענק עבודה) והיד עוד נטויה".

בסוף החודש שעבר, לאחר מאבק ציבורי ממושך, חתמו נציגי ארגוני הנכים והממשלה על מתווה להסכם להעלאת קצבאותיהם. לפי ההסכם, קצבתם של הנכים הקשים ביותר תעלה מינואר הקרוב ל-4,500 שקלים בחודש, ול-3,800 ש"ח לנכה עם 100% אי כושר השתכרות. קצבת הנכות תוצמד לשכר הממוצע במשק.

חלק גדול מארגוני הנכים בירכו על ההסכם שנחתם ואמרו כי הוא "היסטורי". יו"ר ארגון "נכה לא חצי בן אדם", אלכס פרידמן, אמר: "זהו יום שמח לחברה הישראלית, יום שבו החברה הפכה לשוויונית ובריאה יותר. בתום פגישה שנמשכה למעלה מ-12 שעות ולאחר מאבק של שנתיים וחצי הגענו היום ליום הסטורי שבו נוספו לציבור החלש ביותר 4.2 מיליארד שקלים". 

לעומת זאת, ארגון "הנכים הופכים לפנתרים" הודיע כי ימשיך בחסימות הכבישים למרות ההסכמות שהושגו. מהארגון נמסר כי המתווה גרוע וכי הוא "בושה וביזיון" לארגוני הנכים. גם ארגון הנכים "המטה הארגוני לחיים ברווחה וכבוד" הודיע כי ימשיך במחאה. בהודעה שהוציא הארגון נכתב כי לא מדובר בפריצת דרך דרמטית, אלא ב"שחזור המתווים הקודמים שהוצעו לנכים".