נשיאת העליון לשעבר, דורית ביניש
צילום: פלאש 90

ביניש נגד החוק האוסר על חקירות רה"מ: "ייתן מראש הכשר לשחיתות"

נשיאת העליון לשעבר תקפה את הצעת החוק בראיון לכאן רשת ב', ואמרה כי הוא "פסול מעצם היותו קשור לנסיבות קונקרטיות". בבית היהודי מתנגדים לחוק
מערכת כאן ועכשיו
23 באוקטובר 2017
13:18
עודכן ב 13:38

נשיאת בית המשפט העליון לשעבר דורית ביניש יוצאת היום (שני) בתקיפות נגד קידום "החוק הצרפתי", שאמור לאסור על חקירות של ראש ממשלה מכהן. "החוק הצרפתי ייתן מראש היתר לשחיתות. כוחנו טמון בכך, שאיננו מקבלים אותה", אמרה ביניש בראיון לאסתי פרז בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב'.

"ישראל לא מדינה מושחתת, כי אנחנו נלחמים בשחיתות. אם התוצאות ייצאו לטובת ראש הממשלה כי אין כלום – נברך על כך", אמרה שופטת העליון בדימוס, בהתייחסותה לחקירות של ראש הממשלה בנימין נתניהו. "החוק הצרפתי פסול מעצם היותו קשור לנסיבות קונקרטיות. אסור להציב מחסומים בפני בחינת השחיתות".

הנשיאה לשעבר ביניש דיברה בראיון גם על המתקפות נגד בית המשפט העליון. "לחשוב שהכנסת מחפשת דרכים לכרסם במוסדות החוק ואכיפת החוק - זו תופעה קשה, מטרידה ומצערת", אמרה. "לקרוא לפרקליט מדינה וליועץ המשפטי לממשלה 'פקיד', להקטין כל מי שמופקד על אכיפת החוק - זו מגמה של הרס", ציינה ביניש בעקבות התבטאותו של חבר הכנסת דודי אמסלם כלפי שי ניצן.

"בית המשפט לא שמאלן ולא ימני. הוא מבצע את עבודתו בתנאים קשים. אין מקום לתייג אותו כשמאלני", הבהירה ביניש. "יש קושי כשמי שמופקד על המערכות - מנסה להחליש אותן. זו מחשבה מפחידה וניצול לרעה".

היום: סיעת הבית היהודי תגבש את עמדתה בנוגע לחוק

בתוך כך, רבים בסיעת הבית היהודי מתנגדים ל"חוק הצרפתי", שמקדמים בליכוד. מלבד חבר הכנסת מוטי יוגב, שמתנגד לחוק והודיע על כך פומבית, גם בצלאל סמוטריץ' וחברי כנסת נוספים מתנגדים לנוסח הקיים.

חלק מחברי סיעת הבית היהודי מתנגדים לסעיף שמונע חקירות ראשי ממשלה, וחלק אחר מתנגד לסעיף שקוצב כהונת ראשי ממשלה לשתי קדנציות. בצהריים צפויה הסיעה להתכנס לישיבתה השבועית, ולגבש את עמדתה ביחס לחוק.

מוקדם יותר היום אמר יו"ר הקואליציה, חבר הכנסת דוד ביטן (הליכוד), כי במפלגתו נחושים לקדם את החוק, גם אם היועץ המשפטי הממשלה יתנגד לו. "ברגע שנעביר את הטרומית - יהיו דיונים. ודאי שגם נשב עם היועץ המשפטי לממשלה, ננסה להגיע לאיזשהן הבנות, תמיד אנחנו עושים את זה", ציין ביטן בשיחה עם קלמן-ליברמן בכאן רשת ב', אך הבהיר: "גם אם הוא לא ישתכנע אנחנו נחוקק את החוק הזה".