צוללת חיל הים, ארכיון
צילום: משה שי, פלאש 90

פרסום ראשון: גרמניה תמכור לישראל שלוש צוללות דולפין נוספות

לאחר דחיית העסקה בשל פתיחת החקירה בישראל, ייחתם היום מזכר הבנות ולפיו הצוללות יגיעו ארצה ב-2027. שווי העסקה: שני מיליארד דולר
שליחת "כאן" באירופה, אנטוניה ימין
23 באוקטובר 2017
13:28
עודכן ב 20:29

ממשלת גרמניה תחתום היום (שני) על מזכר הבנות עם ישראל למכירת שלוש צוללות מדגם דולפין על ידי חברת המספנות הגרמני "טיסנקרופ". שווי העסקה עומד על 2 מיליארד דולר. עסקת הצוללות עומדת במרכז תיק 3000, שבו נחקרים מקורביו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ובכירים במערכת הביטחון ומחיל הים. בשבוע שעבר דווח כי ממשלת גרמניה אישרה מזכר הבנות למכירת הצוללות, לאחר שהממשלה הגרמנית קיבלה מסר לפיו השחיתות לא השפיעה על תהליך קבלת ההחלטות.

סטפן סיברט, דובר קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, אישר כי מעמד החתימה יתקיים היום, בתשובה לשאלת שליחת "כאן" באירופה במהלך מסיבת עיתונאים בברלין. לפי ההסכם, הצוללות יגיעו לישראל בעוד עשר שנים. סיברט הוסיף כי גרמניה אף תסייע ברכישה.

"סיוע לחימוש ישראל באמצעות התעשייה הגרמנית העסיקה ב-20 השנה האחרונות הרבה מאד ממשלות גרמניות", אמר סיברט במסיבת העיתונאים. "ואחרי הרבה מאוד דיונים, הוחלט לאפשר מימון חלקי מצד גרמניה".

לדבריו, גרמניה ממשיכה להתייצב לצד ישראל על מנת להבטיח את קיומה. "גרמניה עומדת מאחורי המחויבות ההיסטורית שלה כלפי ישראל והיא עושה זאת כדי לאפשר את קיומה של מדינת ישראל. היום, 23 באוקטובר, הממשלה תחתום על מזכר הבנות שבו יחתמו על מימון של שלוש צוללות נוספות עבור ישראל. ההסכם הזה כולל מימון גרמני של שלוש צוללות חדשות שיגיעו ב-2027".

בכיר בחברת טיסנקרופ אמר לשליחת "כאן" באירופה כי "אנחנו מברכים על החתימה על מזכר ההבנות. לא ישבנו לשולחן הדיונים וטרם קיבלנו את החוזה לאספקת אותן שלוש צוללות. אני מניח שבעתיד הקרוב ממשלת ישראל תיצור איתנו קשר ואז נתחיל במשא ומתן מה בדיוק צריך להיות בצוללות הללו ועד מתי עלינו לספק אותן".

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על חתימת מזכר ההבנות בין גרמניה לישראל לרכש הצוללות. "למזכר ההבנות חשיבות אסטרטגית לביטחון ישראל והחתימה עליו משקפת את מחויבותה של גרמניה והקנצלרית אנגלה מרקל לביטחון ישראל, ואת שיתוף הפעולה העמוק בין המדינות", נמסר מלשכתו. "ראש הממשלה נתניהו מביע הערכה עמוקה לקנצרית מרקל, ולשרי ההגנה והחוץ של גרמניה".

על פי דיווח של רונן ברגמן באתר ynet בשבוע שעבר, במזכר ההבנות של ממשלת גרמניה מצוין כי העסקה תצא לפועל רק אחרי שימוצו כל החקירות בפרשת 3000 בישראל. בנוסף, גרמניה שומרת לעצמה את הזכות לסגת מן העסקה גם אחרי שהחקירות יגמרו ובמידה ולא תתגלה בהן שחיתות מהותית.

החתימה על מזכר ההבנות הגיעה אחרי שבחודשים האחרונים גרמניה סירבה לחתום על ההסכם בעקבות פתיחת החקירה בישראל. בחודש יולי אף הודיעה גרמניה על דחיית החתימה על העסקה בשל החקירה. אולם אחרי שבשבועות האחרונים קיבלה הממשלה הגרמנית מסר מהרשויות בישראל כי "השחיתות לא ירדה לשורש העסקה", כלומר לא השפיעה על תהליך קבלת ההחלטות בין ישראל לגרמניה, החליטה זו האחרונה שכן לחתום על מזכר ההבנות, אך הוסיפה להסכם סעיף חדש שמאפשר לה לסגת מן העסקה בכל רגע נתון.