שר הביטחון אביגדור ליברמן
צילום: פלאש 90

ליברמן: הירי מסוריה לא היה זליגה ובוצע בהוראת נסראללה

שר הביטחון התייחס לירי הרקטות האחרון בגבול הצפון ואמר כי מדובר בירי מכוון שנועד לגרור את ישראל לתגובה. גורמים בצה"ל: לא מכירים את המידע
מיכאל שמש ורועי שרון
23 באוקטובר 2017
15:53
עודכן ב 17:53

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר היום (שני) כי הירי האחרון מסוריה לרמת הגולן לא היה זליגה מהלחימה מעבר לגבול, אלא ירי מכוון שבוצע על ידי חיזבאללה. "חד וחלק לא מדובר בזליגה. מדובר בירי מכוון שבוצע על ידי חוליה מקומית בהפעלת חיזבאללה", קבע נחרצות. ואולם, ממידע שהגיע לידי מערכת "כאן ועכשיו" עולה כי תמונה אחרת במערכת הביטחון. גורמים בצה"ל סתרו את דברי ליברמן ואמרו כי אינם מכירים את המידע המדובר. 

פתיחת מושב החורף של הכנסת: ביטן: אם האיסור לחקור את רה"מ לא יעבור - נפרק את הקואליציה | ריבלין: יש ניסיון להלך אימים על בית המשפט 

"הייתה הוראה אישית של נסראללה למדר את אסד ומשטרו מביצוע הירי הזה", אמר שר הביטחון. "אני קורא למשטר אסד, שאנחנו רואים בו אחראי לכל מה שנעשה על אדמת סוריה וגם לכוחות הרוסים שם לרסן אותו". 

שר הביטחון ציין כי הירי היה ניסיון של חיזבאללה "לגרור את ישראל לתוך הביצה הסורית". הוא הוסיף: "זה עוד דוגמה למה צריך להעיף אותם משם מהר ככל האפשר". את הדברים אמר ליברמן בישיבת סיעת "ישראל ביתנו" בפתח מושב החורף של הכנסת.

ליברמן התייחס לירי שאירע בשבת, שכלל ארבע רקטות ששוגרו מסוריה ונפלו בשטח פתוח בצפון רמת הגולן. בתגובה לירי תקף צה"ל שלושה תותחי ארטילריה של המשטר הסורי.

שר הביטחון התייחס גם לבקשת החנינה שהגיש אלאור אזריה לנשיא המדינה ראובן ריבלין, ואמר כי לפי עמדתו יש לשחרר אותו באופן מיידי. "מדובר בחייל מצטיין ומולו מחבל שבא לרצוח חיילי צה"ל. כולנו מודעים למחיר שאלאור ומשפחתו שילמו. אני חושב שכל הפרשה פוגעת בחוסן הפנימי של החברה הישראלית ופוגעת בצה"ל, ולכן לתפיסתי צריך להשאיר את הפרשה הזאת מאחורינו ודעתי תהיה לשחרר אותו לאלתר".

ליברמן הוסיף כי "אני לא בטוח שכל מערכת הביטחון באותה דעה, אבל אני חושב שאחרי כל כך הרבה זמן צריך לשחרר אותו מיד, וזאת העמדה שאעביר לנשיא המדינה".

בנוגע לחוק הצרפתי, שנועד למנוע חקירות של ראש ממשלה מכהן אמר יו"ר ישראל ביתנו כי הוא תומך בו. בהתייחסו למחלוקות בקואליציה בין על קידום החוק, אמר ליברמן כי יש לקיים דיון ולגבש עמדה אחידה בנושא. "הוויכוח לא צריך להיות בחוץ. צריך להרגיע ולקיים דיון פנימי". הוא הוסיף כי "מי שייתפס על הפלת ממשלת ימין ישלם את המחיר".