היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט

מנדלבליט נגד החוק הצרפתי: תפקיד רה"מ יהפוך למקלט לעבריינים

היועץ המשפטי לממשלה אמר בכנס קהלת כי העובדה שצריך להסביר מדוע החוק, האוסר על חקירות ראש ממשלה, איננו מקובל - היא כשלעצמה אינה מתקבלת על הדעת
תמר אלמוג ואמוץ שפירא
24 באוקטובר 2017
11:44
עודכן ב 14:35

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הזהיר היום (שלישי) בנאום בפורום קהלת כי תפקיד ראש הממשלה יהפוך ל"עיר מקלט" לעבריינים אם יעבור "החוק הצרפתי", שאותו מעוניינים לקדם בליכוד במטרה למנוע חקירה של ראש ממשלה מכהן.  "עצם העובדה שצריך להסביר מדוע הדבר איננו מתקבל על הדעת, היא כשלעצמה איננה מתקבלת על הדעת. זוהי פגיעה מהותית בשלטון החוק, בעיקרון השוויון בפני החוק, ובאמון הציבור".

לדבריו, "הצעת החוק המדוברת נעדרת כל איזון. פגיעתה בשלטון החוק ובאמון הציבור היא קשה וחד משמעית. תוצאתה האפשרית היא ראש ממשלה מכהן, שעל ראשו רובצת 'עננת חשדות'. במדינה דמוקרטית שלטון החוק הוא אחד לכל אדם – מהאזרח הפשוט, ועד לראש הממשלה".

פרקליט המדינה, שי ניצן (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

מנדלבליט הבהיר כי ההחלטות יתקבלו על ידו, על פי המבחנים המשפטיים המקובלים – דיות הראיות להגשת כתב אישום והאינטרס הציבורי – ועל פיהם בלבד. "כפי שהבהרתי בשעתו, ביחס להפגנות שנערכו בסמוך לביתי, אבהיר גם כעת ביחס לכל אלו המטילים ספק בשיקולים וביושרה של גורמי האכיפה – אנחנו לא ניתן לשום שיקול זר ולשום קולות לא-ענייניים, להשפיע עלינו", אמר היועץ המשפטי לממשלה.

על פי כללי החסינות של חברי הכנסת, חקירה נגד חבר כנסת, ובתוך כך נגד ראש ממשלה, איננה יכולה להיפתח בשל מעשה שעשה אותו נבחר ציבור במסגרת מילוי תפקידו. נוסף על כך, פתיחתה של חקירה נגד ראש ממשלה מותנית באישורו האישי של הגורם הבכיר ביותר במערכת אכיפת החוק – היועץ המשפטי לממשלה, וכך גם החלטה על הגשת כתב אישום.

לעתים קודמת לפתיחה בחקירה בדיקה מקדימה שנועדה להבטיח כי טענות סרק, או חשדות ברמה נמוכה שאינם מעלים חשד סביר לביצוע מעשה עבירה, ייבחנו היטב, וכאשר אין הצדקה לפתיחה בחקירה פלילית, הטענות לא יובילו לפתיחה בחקירה פלילית, על כל הכרוך בדבר מבחינת הפגיעה הפוטנציאלית בשגרת העבודה של ראש הממשלה.

גם פרקליט המדינה, שי ניצן, התבטא אתמול נגד "החוק הצרפתי", וקבע כי "זו טעות מוחלטת לחשוב שאסור לנו לחקור מנהיגים". ניצן הוסיף כי "מתן אפשרות לנשיא מכהן, או לכל מנהיג אחר, להמשיך בכהונתו תוך התעלמות מחשדות פליליים ממשיים שעלו נגדו, הוא-הוא שיפגע במדינה, בכבודה ובמעמדה - והוא גם שיפגע בכבודו ובמעמדו של איש הציבור".