שר האוצר משה כחלון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הכנסת אישרה: שכר המינימום יעלה ל-5,300 שקלים

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות אישרה את הפעימה הרביעית להעלאת שכר המינימום לקראת עלייה לקריאה שנייה ושלישית. הנכים מחו: צוחקים לנו בעיניים
דקלה אהרון-שפרן
24 באוקטובר 2017
13:09
עודכן ב 13:52

בתום דיון סוער אישרה היום (שלישי) ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת פה אחד את הפעימה הנוספת להעלאת שכר המינימום ל-5,300 שקלים לקראת עלייה לקריאה שנייה ושלישית. כבר במשכורת דצמבר 2017 יקבל מי שמשתכר שכר מינימום תוספת של 300 שקלים.

שכר המינימום לשעה יעלה מ-26.9 שקלים ל-28.5, ושכר המינימום היומי יעלה ב-14 שקלים, מ-231 שקלים ל-245. מדובר בפעימה הרביעית של העלאת שכר המינימום מאז אפריל 2015. לפי הערכה של משרד האוצר, עלות המהלך היא בין 400 ל-500 מיליון שקלים בשנה.

על פי נתוני המוסד לביטוח לאומי, בשנת 2015 השתכרו כ-660 אלף מהעובדים השכירים, המהווים כ-24%, שכר מינימום או למטה מכך. מבין העצמאים, 91 אלף, 36%, השתכרו שכר מינימום או פחות ממנו.

מחאת הנכים נמשכת. חוסמים את הכבישים שמובילים לכנסת

פעילים במאבק הנכים שנכחו בדיון מחו על אישור הצעת החוק הממשלתית ועל השפעת ההעלאה עליהם. יו"ר ארגון נכי הפוליו, יהודה דורון, אמר כי "העלאת שכר המינימום בפעימה נוספת תגרום לנו לחסר של 900 שקל בתשלום החודשי לעובד הזר. אומרים לנו: נגדיל לכם בקרוב את הקצבה ב-300 שקלים, אבל הורדתם מאתנו 900 שקל בפעימות שכר המינימום. אתם צוחקים לנו בעיניים. העסקת עובד זר עולה לנכה 10,200 שקל מדי חודש בממוצע ואנחנו מקבלים 4,000". דורון איים כי ארגונו ינקוט בצעדים חריפים: "נסגור את המדינה. שדה התעופה יהיה סגור. אני הולך להודיע לעמיתיי הנכים לסגור את כל הצמתים בערים".

יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון, אמר על העלאת שכר המינימום: "זה דבר משמעותי שישפיע על החיים של 800 אלף עובדים בישראל, כמעט רבע מהעובדים במשק. ההצעה, שתיכנס לתוקף בדצמבר, תקטין את העוני, תצמצם את אי-השוויון ותוריד את מפלס החרדה של אזרחי ישראל. החוק הזה יוריד את מפלס החרדה של האזרחים ויצמצם את החלוקה הלא נכונה של המשאבים במדינה".

ח"כ אלי אלאלוף (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, ח"כ אלי אלאלוף מכולנו, אמר בפתח הדיון כי "המהלך החשוב הזה נעשה בתמיכה מלאה של הממשלה וכמובן של שר האוצר משה כחלון. יש להעלאה השפעות מרחיקות לכת, לא רק על מאות אלפי העובדים המשתכרים כיום שכר מינימום, אלא על כלל המשק. העלאה זו בשכר המינימום תשפיע גם על דירוגה של ישראל ביחס למדינות אחרות ב-OECD ותמצב אותה בחזית המגמה החיובית של העלאה בשכר. העלאת שכר המינימום תשפיע ישירות על שיעור העוני בישראל וצפויה להביא להפחתה משמעותית בשיעור העוני. הצעד החשוב הזה נעשה בתמיכת ההסתדרות והמעסיקים ואני שמח מאוד  שאנו לוקחים אחריות מוסרית וציבורית כלפי ציבור העובדים".

שר הפנים, אריה דרעי, בירך על אישור העלאת שכר המינימום שהחל ביוזמתו לפני יותר משנתיים, בעת שכיהן כשר כלכלה: ״אני מתרגש מאד ומאושר. אנשים שמשתכרים שכר מינימום יקבלו יותר וזו בשורה מצויינת לאנשים שיש להם פחות. הבטחנו וקיימנו. הוכחנו שוב שאנחנו אף פעם לא שוכחים את השקופים ומקיימים את מה שהבטחנו״. העלאת שכר המינימום הייתה אחת ההבטחות של ש״ס במערכת הבחירות האחרונה לכנסת.

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, אמר בישיבה ש"מדובר ביום היסטורי למדינת ישראל", כהגדרתו. "גאים מאוד במהלך שישפיע על כ-800 אלף משפחות בישראל שלפחות אחד מבני הזוג משתכר בשכר מינימום. מדובר בתוספת של אלף שקל לחודש לאדם והוא בוודאי ישפיע על שאר המשכורות במשק וימשוך אותן כלפי מעלה", אמר ניסנקורן.