מורים מוחים בת"א על אי תשלום שכרם, בשנה שעברה
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

המורים העל יסודיים הכריזו על סכסוך עבודה: "האוצר יוצר סחבת מכוונת"

בארגון מאשימים כי עד כה זכו להצעות "מבזות" מהאוצר. המשמעות: המורים יוכלו להשבית את הלימודים החל מ-8 בנובמבר
לירן כוג'הינוף ועמית תומר
24 באוקטובר 2017
13:32
עודכן ב 16:38

ארגון המורים העל יסודיים הכריז היום (שלישי) על סכסוך עבודה בגלל מה שהגדיר כ"סחבת מכוונת" של משרד האוצר במשא ומתן על שכר המורים. משמעות הדבר היא כי המורים יוכלו להשבית את בתי הספר החל מ-8 בנובמבר, בעוד כשבועיים.

יו"ר הארגון רן ארז אמר כי "הסכם 'עוז לתמורה', ההסכם הקיבוצי שנחתם עם המורים העל יסודיים בחודש אוגוסט 2011, הסתיים ב-31 בדצמבר 2016. בהתאם לכך, אנו מנהלים מאז חודש ינואר 2017 מו"מ מול משרד האוצר בשיתוף עם המרכז לשלטון מקומי ומשרד החינוך. המו"מ מתנהל בעצלתיים כאשר משרד האוצר יוצר סחבת מכוונת. הפגישות מתנהלות אחת לכמה שבועות כשבכל פגישה נותן האוצר הצעות מבזות לציבור המורים".

עוד אמר ארז כי נכון להיום, האוצר מציע העלאה שנתית של 60 שקל ברוטו למורים ותיקים כשלמעשה האוצר מעוניין להעלות שכר למורים חדשים על חשבון העלאת שכר למורים ותיקים. בנוסף, האוצר מתעלם מדרישות אחרות של ארגון המורים בנוגע לתנאי העסקה של מורים שאינן קשורות להעלאות שכר.

"כל המדינה נהנית מעבודתם הטובה של המורים ולמעשה לא מעוניינת לשלם על כך", אמר יו"ר ארגון המורים. "איננו יכולים לעשות רמייה לציבור המורים, אנו תובעים תוספת שכר משמעותית ושיפור בתנאי העבודה של המורים. משרד האוצר בהתנהלותו הנוכחית רוצה מדיניות שכר אחת לכל המשק ובכך להנציח את הקיפוח של העובדים החלשים במגזר הציבורי שביניהם מורים צעירים".

במשרד האוצר אמרו בתגובה לסכסוך העבודה של המורים כי "זה מספר חודשים משרדי האוצר והחינוך מנהלים משא ומתן אינטנסיבי עם ארגון המורים במטרה להגיע להסכם שכר אשר יעצים את החטיבות העליונות ויתמוך בהכנסת כוח אדם איכותי למערכת החינוך. אמירותיו של יו"ר ארגון המורים אינן משקפות את ההצעות שהונחו על שולחן המשא ומתן וכוללות פרטים לא מדויקים בנוגע לשכרם ותנאי העסקתם של עובדי ההוראה בישראל".

עוד אמרו באוצר: "צר לנו שיו"ר ארגון המורים בוחר לנהל קמפיין אחד על גבי אוטובוסים לטובת המורים הצעירים, אך בחדרי המו"מ הוא בוחר לקדם קמפיין שני בו הוא דוחף למתן תוספות שכר למורים הוותיקים ובכך מנציח את פערי השכר במערכת החינוך, על גב תלמידי החטיבות העליונות".