מיכאל גורלובסקי (ימין) ושי ברס (שמאל)
צילום: פלאש 90

פרשת נתיבי ישראל: 30 מעורבים יואשמו, בהם מקורבי ליברמן

עשרות חשודים ו-13 חברות יעמדו לדין בכפוף לשימוע בגין עבירות טוהר המידות והלבנת הון, לרבות מנכ"לי החברה הממשלתית לשעבר והח"כ לשעבר גורלובסקי
שלי טפיירו
24 באוקטובר 2017
14:04
עודכן ב 14:21

המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה הודיעה היום (שלישי) ל-30 חשודים ול-13 חברות בפרשה 618, המכונה "פרשת נתיבי ישראל", כי נשקלת העמדתם לדין, בכפוף לשימוע, בין היתר בחשד לעבירות מתחום טוהר המידות, המסים והלבנת הון. 

במסגרת החקירה של יחידת להב 433 עלו חשדות לעבירות שבוצעו בחברה הממשלתית נתיבי ישראל. בפרשה גובשה תשתית ראייתית לכאורית להתנהלות פלילית ולשחיתות עמוקה שהייתה נהוגה בחברה במשך יותר מעשר שנים. בפרשה מעורבים מנהלים ועובדים בחברה, וכן מתכננים, קבלנים ונותני שירות אחרים. בחקירה סייעו גם מחלקת חקירות מכס ומע"מ תל אביב ברשות המסים, והרשות לאיסור הלבנת הון.

מיכאל גורלובסקי, לשעבר חבר כנסת מטעם הליכוד ומקורב לשר הביטחון אביגדור ליברמן, חשוד כי נתן שוחד יחד עם גיסו, אלכס אקרמן, לגורמים בנתיבי ישראל. בתמורה פעלו עובדי החברה להקצות עבודות ופרויקטים אל חברות התכנון שבבעלותו ובשליטתו של גורלובסקי – ד.נ הנדסה בע"מ. גורלובסקי חשוד גם כי הציג מצגי שווא כלפי נתיבי ישראל ביחס לשליטתו בחברת יורוברידג' הנדסה. כתוצאה ממצגי השווא נכנסו החברות שבשליטתו במרמה אל מאגרי הספקים של החברה.

אלכס ויז'ניצר, לשעבר מנכ"ל נתיבי ישראל ומקורב אף הוא לליברמן, חשוד בלקיחת שוחד, בסחיטה באיומים, בהלבנת הון ובעבירות על פקודת מס הכנסה. על פי החשד, ויז'ניצר קיבל בשנים 2010-2004 שוחד מהחברה הקבלנית ביבי כבישים. בתמורה לשוחד, פעל ויז'ניצר לאשר תשלומים מחברת נתיבי ישראל לחברה הקבלנית.

שי ברס, אף הוא מנכ"ל נתיבי ישראל לשעבר, חשוד במרמה ובהפרת אמונים, יחד עם עוזרו גולן דוידי. על פי החשד, הם פעלו להעסיק את ישראל יהושוע כספק של נתיבי ישראל, וזאת לבקשת ויז'ניצר, למרות ששירותיו של יהושוע לא נדרשו בפועל.

פרשה 618 כוללת פרשות משנה נוספות, שגם בהן נשלחה היום הודעה לחשודים בדבר זימונם לשימוע. ההחלטה בעניינם של חשודים נוספים תתקבל בתקופה הקרובה.