יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס
צילום: פלאש 90

אבו מאזן: מעוניין לאסוף את נשק חמאס בעזה, אך ייקח זמן

בשיחות סגורות שנודעו לכאן חדשות, אמר יו"ר הרשות כי "צריך שלטון אחד ונשק אחד"
גל ברגר
25 באוקטובר 2017
07:43
עודכן ב 10:00

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, אמר בשיחות סגורות לבכירים באש"ף כי הוא מעוניין לאסוף את הנשק של הזרוע הצבאית של חמאס בעזה, אך מבין שהדבר יצריך זמן. כך נודע היום (רביעי) לכאן חדשות.

אתמול אמר יו"ר הרשות לכלי תקשורת בסין כי הפיוס עם חמאס מצריך זמן ואורך רוח ואין להיחפז בנושא. אבו מאזן שב ואמר כי צריך שיהיו שלטון אחד ונשק אחד ברצועת עזה, ולא מיליציות.

דובר פתח, אוסאמה קוואסמה, טען היום כי אבו מאזן יבקר בעזה עד סוף השנה וביקורו תלוי באפשרות שתינתן לממשלה הפלסטינית לפעול ברצועה ובהצלחת הפיוס בין פתח לחמאס. קוואסמה הוסיף כי תהליך הפיוס מתקדם באופן חיובי על פי לוח הזמנים שנקבע בקהיר, וציין כי הצלחתו תוביל להסרת העיצומים נגד רצועת עזה.

חבר הנהגת אש"ף, אחמד מג'דלאני, אמר לערוץ הטלוויזיה הפלסטיני הרשמי, כי ההנהגה הפלסטינית מתנגדת לשלטון אחד מעל האדמה ושלטון אחר מתחת האדמה. "יש רשות אחת וחוק אחד מעל ומתחת לאדמה. האם איראן מאפשרת לפלג כלשהו להתחמש תחת שלטונה? לא, גם לא כדי להילחם באמריקה", הדגיש מג'דלני.

בכיר חמאס ביהודה ושומרון, שייח חסן יוסוף, אמר היום כי הפיוס קיים כעת אך ורק בתקשורת ובעוד שחמאס נקט צעדים אמיצים ורציניים לסיום הפילוג, אבו מאזן ופתח הגיבו רק במילים יפות. הוא הזהיר כי העיכוב בביצוע בשטח יגביר מאוד את הספקות ואת חוסר האמון וכי יהיו השלכות משמעותיות לכישלון הפעם. לכאן חדשות נודע כי בחמאס מלינים על שמנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית ממשיכים במעצרים בקרב אנשיהם בגדה למרות תהליך הפיוס.

בתוך כך, מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, שב ואמר אתמול כי חמאס לא יוותר על נשקו. גם בכירים אחרים בחמאס השמיעו דברים דומים בימים ובשבועות האחרונים. 

לפני כשבועיים חתמו נציגי פת"ח וחמאס על הסכם פיוס בקהיר, בתום סבב דיונים ממושך. על פי ההסכם, הממשלה הפלסטינית החדשה תקבל לידיה את ניהול מעברי הגבול. בתגובה, הודיע הקבינט המדיני-ביטחוני כי ממשלת ישראל לא תנהל מו"מ עם הפלסטינים עד שחמאס לא יפורק מנשקו. גם השליח האמריקני, ג'ייסון גרינבלט, השמיע עמדה דומה לזו הישראלית כלפי הפיוס.