כתובות הנאצה נגד הנשיא ראובן ריבלין בבני ברק

כתובות נאצה נגד הנשיא ריבלין בבני ברק: "משומד נאצי"

יומיים לאחר נאומו התקיף בכנסת, התגלו הכתובות על קירות בית ספר. ריבלין: "התואר 'משרת ציבור' מוביל לפעמים לקו האש", נתניהו: "ראוי לכל גינוי"
רום ליאור וזאב קם
25 באוקטובר 2017
09:02
עודכן ב 13:30

כתובות נאצה נגד נשיא המדינה, ראובן ריבלין, התגלו הבוקר (רביעי) על קיר בית הספר "בוסטון" שבבני ברק. בכתובות נכתב "ריבלין משומד נאצי", ו"ריבלין צלם בהיכל" - ביטוי המתאר חילול קדושה. המשטרה פתחה בחקירה ומעריכה כי הכתובות רוססו אמש בשעות הלילה או הערב המאוחרות.

המקום שבו רוססו הכתובות הוא בית ספר שבו ביקר ריבלין לפני כחודשיים, עם פתיחת שנת הלימודים. ביקורו עורר זעם בקרב קבוצות קיצוניות בעיר.

הנשיא התייחס לדיווח במפגש שקיים הבוקר עם ראשי רשויות מקומיות בבית הנשיא בירושלים. "אני שמח לפתוח את היום במפגש עם משרתי ציבור. לא פשוט לשאת בתואר הזה, לפעמים הוא מביא אותך לקו האש ולנקודת העימות. האמונה הפנימית בצמד המילים הזה היא חזקה מהכול. אני מאחל לכולכם שהיא תמשיך ותלווה אתכם תמיד בעשייתכם".

שלשום נאם ריבלין נאום תקיף בכנסת, ורמז כי הממשלה פועלת להחלשת שומרי הסף ובאופן אנטי ממלכתי, ואף פוגעת בדמוקרטיה. "תהום מונחת בין הניסיון האחראי והאמיץ להגדיר לאחר שנים את הפריצה ביחסים שבין הרשות המחוקקת לשופטת, לתחום את הביקורת השיפוטית, לשאול שאלות על מנגנון המינויים, לחתור להרכב שופטים מגוון ומייצג יותר, לבין הניסיון להלך אימים על בית המשפט, להחליש אותו כמוסד ולהזמין בפועל את הציבור לערער על סמכותו ועל הכרעותיו".

הכתובות שהתגלו בבני ברק הבוקר

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, גינה בצהריים את ריסוס הכתובות: "כתובות מסוג זה ראויות לכל גינוי, ואין מקומן בשיח הציבורי בישראל". גם יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, גינה בחריפות את הכתובות נגד הנשיא והביע שאט נפש מהמעשה: "השיח הקלוקל שרווח במדינה, מתדרדר מיום ליום ועלול להביא לפגיעה בנפשות. לכן על כולם לגנות מעשים מעין אלה ולפעול נגד תופעות של הסתה ביד קשה וללא רחם".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג מהמחנה הציוני, אמר כי הכתובת היתה על הקיר. "‏הנה זה בא: לפני יומיים אמרתי שתכף יכנו את הנשיא ריבלין בוגד. התחלנו בחמוצים ומהר מאד הגענו למשומדים נאצים. הפה שהתיר נדרש מיידית לאסור ולעצור", אמר. 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, הגיב אף הוא: "כששרים ושרות תוקפים את נשיא המדינה, הקיצוניים מרגישים נוח לכתוב גראפיטי כזה. תפקידה של הנהגה הוא למתן את השיח ואת האווירה. לא ללבות אותם".

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 על מסרים פייסניים שהועברו בין ריבלין לבין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על רקע הביקורת שהשמיע הנשיא בנאומו עם פתיחת כנס החורף של הכנסת. המסרים הוחלפו בין הלשכות של שני האישים, שהבהירו כי הם מעוניינים לקיים הליך עבודה תקין ביניהם.

כמו כן נודע לכאן 11 כי שרים וחברי כנסת בליכוד שלחו מסרי תמיכה לדבריו של הנשיא בכנסת, כמו גם חברי מרכז ליכוד ששיגרו הודעות חיזוק. לצד זאת, בסביבתו של ריבלין הבהירו כי דבריו על "אובדן ההדר הבית"רי ואובדן דרכו של בגין" נוגעים לשרים וחברי כנסת כמו יריב לוין, דוד ביטן ודוד אמסלם, אך לא לנתניהו.

גם בסביבתו של ראש הממשלה בחרו אתמול להנמיך את הלהבות, ואף שיבחו את תרומתו של ריבלין להצלחת הסכם הצוללות עם גרמניה, אותו קידם בפגישתו בברלין עם קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל. ראש הממשלה, בדומה לנשיא המדינה, הנחה את עובדיו לא לתדרך את הכתבים נגד רעהו.