תא"ל מרדכי כהנא
דובר צה"ל

פרשת התא"ל: דיון חוזר בביהמ"ש בעניין עריכת חיפוש בדבריו האישיים

הדיון החוזר בעניינו של מרדכי כהנא, החשוד בהחזקת אמצעי לחימה ללא אישור, יתקיים לאחר שסניגוריו עתרו לבג"ץ. סנגוריו: הוא משתף פעולה עם החוקרים
כרמלה מנשה
25 באוקטובר 2017
09:04
עודכן ב 11:53

סניגוריו של תת-אלוף מרדכי כהנא, החשוד בהחזקת והסתרת אמצעי לחימה בניגוד לפקודות, הגישו עתירה לבג״ץ, שבעקבותיה יתקיים דיון חוזר בבית משפט השלום בקריות - כך נודע הבוקר (רביעי) לכאן חדשות. הדיון יעסוק בבקשת התביעה לערוך חיפוש גורף בטלפון ובמחשב האישי של כהנא, שהוחרם על ידי המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח).

מצ"ח ממשיכה זה היום השלישי ברציפות בחקירת כהנא, החשוד גם בניסיון לשבש חקירה ובחשדות נוספים. עד כה זומנו לחקירה עדים נוספים לפרשה, שנחשפה לראשונה ב"כאן 11". עד לשבוע האחרון התנהלה החקירה תחת מעטה חשאיות ורק בתחילת השבוע הפכה גלויה.

סנגורו של כהנא, הסניגור הצבאי הראשי, אלוף-משנה רן כהן, אמר כי התא"ל החשוד משתף פעולה עם חוקריו באופן מלא, מגיע לחקירות שנמשכות מהבוקר עד השעות המאוחרות, והסכים לחיפוש בביתו, לעריכת פוליגרף ולעימות.

לדבריו, כהנא מקבל בהבנה את החקירה ואת ההשעיה הזמנית והודיע שייקח על עצמו אחריות אם נפלו פגמים בהתנהלותו. כהן טוען כי תא"ל כהנא אינו מתנער מדבר ואם שגה יקבל את הדין של מפקדיו. 

ביום ראשון האחרון נחשף ב"כאן 11" כי כהנא, מפקד מערך הגנת הגבולות וקצין האיסוף הקרבי הראשי, חשוד בשורה של מעשים חמורים, ובהם החזקת אמצעי לחימה כמו רובה קלצ'ניקוב ואקדח שנלקחו לכאורה בניגוד לפקודות הצבא. בין השאר נחשף כי כהנא חשוד בהחזקת מכולה פרטית שהועברה לפי פקודתו מהבסיס שבו שירת אל בסיס חדש שאליו עבר. במכולה נמצאו אמצעי לחימה ואמצעים תומכי לחימה כמו גם ציוד צבאי רב שהוסתר לכאורה מרשויות הצבא.

בעקבות התחקיר ב"כאן 11" ובמקביל לחקירת מצ"ח, החליט יום לאחר מכן מפקד זרוע היבשה, אלוף קובי ברק, להשעות את כהנא מתפקידו למשך שבועיים.