מפעל תנובה במזרח ירושלים
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

המדינה העניקה הטבות מס במיליארדי שקלים לקרנות זרות ללא סמכות

דוח מבקר המדינה קובע כי קרן אייפקס, שהחזיקה בבזק ותנובה, קיבלה פטור מוחלט ממסים – בהיקף של כ-1.65 מיליארד שקלים. הרשות: "מגדירים סמכויות"
שאול אמסטרדמסקי
25 באוקטובר 2017
15:53

קרנות ענק זרות קיבלו מרשות המסים הטבות מס בהיקף של מיליארדי שקלים, ללא סמכות המוגדרת בחוק באופן ברור – כך עולה מהדוח הכלכלי שמפרסם היום (רביעי) מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא. הדוח עוסק, בין היתר, בקרן ההשקעות הבריטית אייפקס, שקיבלה פטור מוחלט מתשלום מסים למדינה בתקופה שבה החזיקה ומכרה את תנובה ובזק.

דוח המבקר: מאות גשרים במצב בעייתי - רק כ-20% מהם טופלו

אייפקס, שמקורה בבריטניה, הייתה בעלת השליטה בבזק בין השנים 2009-2007, והחזיקה גם בתנובה בין 2015-2008. ההטבה שקיבלה בזכות הפטור ממסים מוערכת בסכום של כ-1.65 מיליארד שקלים, לאחר שרשמה רווח מצטבר של 6.6 מיליארד שקלים מעסקאות המכירה של שתי החברות.

דוח המבקר מציין כי במהלך השנים המדוברות, תנובה העלתה את המחירים של מוצרי החלב – שוק שבו היא נחשבת למונופול – עד שפרצה מחאת הקוטג' בקיץ 2011. בנוסף, תנובה גם מכרה נדל"ן רב, דוגמת השוק הסיטונאי בתל אביב ומתחם סינמה סיטי בגלילות, שעליו רשמה רווח של יותר ממיליארד שקלים. למרות זאת, אייפקס לא נדרשה לשלם שום מס לקופת המדינה בזכות הפטור שניתן לה מרשות המסים.

מרשות המסים נמסר בתגובה לדוח המבקר: "הרציונל שעומד מאחורי מתן הפטור הוא ניסיון לעודד קרנות השקעה זרות להשקיע בישראל ולספק להן יציבות וביטחון כלכלי. בימים אלה פועלת הרשות להשלים חקיקה בנושא, שתגדיר את סמכויותיה באופן ברור יותר".