סניף רשת am pm בתל אביב
צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90

חולדאי: החלטת בג"ץ מאוזנת, תל אביב תישאר חופשית

ראש העיר בירך על פסיקתה האחרונה של נשיאת העליון היוצאת מרים נאור. "החלטה ששומרת על הערך הסוציאלי של שבת כיום מנוחה", אמר
רום ליאור, אמוץ שפירא ומיכאל שמש
26 באוקטובר 2017
13:21
עודכן ב 13:24

"העיר תל אביב-יפו הייתה חופשית ותישאר חופשית", כך אמר היום (חמישי), ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי בעקבות החלטת בג"ץ בנושא פתיחת עסקים בשבת. חולדאי הוסיף כי "ההחלטה המאוזנת של בג"ץ, בראשות השופטת נאור, שומרת על הערך הסוציאלי של השבת כיום מנוחה, ומאפשרת מענה ומתן שירותים נדרשים לתושבי העיר במסגרת יום המנוחה והבילוי". 

נשיאת בית המשפט העליון היוצאת מרים נאור קבעה הבוקר כי עיריית תל אביב-יפו תוכל לאפשר למרכולים בעיר להיות פתוחים בשבת. פסק הדין, שאותו בחרה הנשיאה להקריא ביומה האחרון בתפקיד, עסק בעתירה נגד חוקי העזר לפתיחת בתי עסק בשבת בעיר. "יש לאפשר לכל אחד לכבד את השבת בדרכו", כתבה נאור בהחלטה.

חולדאי אמר כי הדבר החשוב בקביעת בית המשפט העליון הוא כי הסמכות לערוך את ההכרעה הערכית במסגרת חוקי העזר נתונה לעירייה ולא לשר הפנים: "החלטת שר הפנים נועדה לפקח על חוקיות החלטתה של העירייה, אך לא להחליף את שיקול דעתה". עוד אמר כי "כפי שמועצת העיר בבני ברק סוגרת בשבת גם את מה שמותר בכלל המדינה, כך ראוי לכבד את סמכותה של מועצת העיר תל אביב-יפו לקבוע את אופייה של השבת ברחובותיה".

בפסק הדין הדגישה הנשיאה נאור כי מלאכת האיזון שהוטלה על הרשות המקומית אמנם אינה פשוטה, אך היא הכרחית לקיום חיים משותפים בחברה רב-גונית כשלנו. לעמדתה, חיים משותפים אינם "הכול או לא כלום", אלא מבוססים על סובלנות לדעה שונה, כבוד הדדי וויתורים הדדיים. בסיום דבריה, הדגישה הנשיאה נאור כי הכרעתה אינה מבקשת לבטא השקפה "חילונית" או "דתית", אלא משקפת את פרשנותו הנכונה של החוק לפי מיטב הכרתה.

במפלגות החרדיות הגיבו בזעם לפסיקתה של נאור. שר הפנים אריה דרעי אמר בתגובה לפסיקה כי מדובר בהפיכה. הוא הוסיף כי הגיע לסיכום עם ראש הממשלה בנימין נתניהו על קידומם המהיר של שני חוקים שיעניקו לשר הפנים את הסמכויות הדרושות לשמור על צביונה של השבת היהודית. הבוקר הגישו משרדי הפנים והמשפטים תזכיר חוק המציע כי חוקי עזר לפתיחת בתי עסק בשבת יותנו באישור של שר הפנים, שייודא כי הם נועדו "לצרכים חיוניים" ובפעילות המנימילית הנדרשת.

מנגד, באופוזיציה בירכו על ההחלטה המאפשרת לפתוח את המרכולים בשבת. יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי אמר: "אנו מכבדים את הדת, אך לא מכבדים כפיעה דתית". יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר: "אף אחד לא יגיד לשני איך לחיות. כך צריך להיות".