ח"כ משה גפני והשר יעקב ליצמן מיהדות התורה
צילום: קובי גדעון, פלאש 90

פרסום ראשון: הדיל המסתמן עם המפלגות החרדיות בעקבות בג"ץ המרכולים

על אף ההצהרות הלוחמניות, החרדים צפויים לוותר על החוק העוקף שימנע פתיחת בתי עסק בתל אביב בשבת – בתמורה לחוק שימנע הפעלת מרכולים בערים אחרות
זאב קם
26 באוקטובר 2017
20:54
עודכן ב 20:56

בעקבות פסיקת בג"ץ היום (חמישי) להתיר למרכולים בתל אביב להישאר פתוחים בשבת, מסתמן כי המפלגות החרדיות יוותרו על הדרישה להעביר את החוק שיבטל את פסיקת בג"ץ ויורה לסגור את המרכולים בשבת, בתמורה לחוק שיימנע פתיחת מרכולים בעתיד בערים אחרות. זאת, חרף ההצהרות הלוחמניות של הפוליטיקאים החרדים במהלך היום. כך פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11.

הצעת החוק, שנמצאת על סדר יומה של ועדת השרים לענייני חקיקה שמתכנסת ביום ראשון הקרוב, לא תעלה ככל הנראה להצבעה. ההצעה זוכה להתנגדות מצד מפלגת ישראל ביתנו, מצד חלקים בבית היהודי, וגם מצד היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.

בקרב המפלגות החרדיות הובן כי הדרישה לסגור בשבת את המרכולים בתל אביב היא מאוד בעייתית, ולכן הן צפויות להסתפק בהצעה חלופית, ולפיה מעתה ואילך לא ניתן יהיה להתיר פתיחת מרכולים בשבת. "השופטים פוגעים בדרך קבע בתורה הקדושה ובמסורת העם היהודי", אמר בתגובה יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני מיהדות התורה לאחר פסיקת בג"ץ.

ההחלטה להתיר לבעלי המרכולים בתל אביב להמשיך לפעול בשבת היא הפסיקה האחרונה של נשיאת בית המשפט העליון היוצאת, השופטת מרים נאור. היא הדגישה בעת הקראת פסק הדין כי הכרעתה אינה מבקשת לבטא השקפה "חילונית" או "דתית", אלא משקפת את פרשנותו הנכונה של החוק לפי מיטב הכרתה.

פסיקתה הגיעה בעקבות בקשת הסיעות החרדיות לקיים דיון נוסף בנושא, לאחר שבג"ץ פסק בחודש אפריל האחרון כי תותר פתיחה של מרכולים, מרכזי בילוי ובתי מרקחת בשבת בתל אביב. זאת לאחר ששלושת שרי הפנים האחרונים נמנעו מלהכריע בסוגיה הנפיצה. "תהא התוצאה אשר תהא, ראויה השבת - שעל מעמדה בעולמה של יהדות אין צורך להכביר מלים - שעניינה יידון וילובן כשכלל העמדות לפני בית המשפט, בוודאי נוכח השלכות הרוחב", כתב המשנה לנשיאת בית המשפט העליון בדימוס, אליקים רובינשטיין בהחלטה לאשר דיון נוסף.