תקיפה של צה"ל ברצועת עזה (ארכיון)
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מקור בכיר בחמאס: "הרג מכוון של ישראל, יש לחץ להגיב"

בעקבות פיצוץ המנהרה אמר לחדשות הערב בכאן 11 בכיר בחמאס עזה כי "המצב מתוח ומסוכן מאוד". גורם ביטחוני: חמאס אישר לג'יהאד את בניית המנהרה
גל ברגר, רועי שרון ואיציק זוארץ
30 באוקטובר 2017
20:39

גורם בכיר בחמאס עזה אמר הערב (שני) בשיחה עם חדשות הערב בכאן 11 כי הארגון שוקל כיצד להגיב להפצצת המנהרה בגבול הרצועה, שהסתיימה במותם של שבעה מחבלים ובהם בכירים בארגונים בעזה. "מה שקרה במנהרה הוא הרג מכוון של ישראל, המצב מתוח ומסוכן מאוד, יהיו לחצים עלינו ועל הארגונים האחרים להגיב. נחליט בשעות הקרובות".

הבכירים שנהרגו בהפצצת המנהרה בגבול עזה, מפקד חטיבה בג’יהאד האיסלאמי ובכיר ביחידת הקומנדו של חמאס, לא היו במנהרה בזמן ההפצצה - אלא רצו פנימה לאחר ההפצצה ונהרגו או מהתמוטטות או מחנק בעקבות חומרי הנפץ. גורם ביטחוני אמר הערב בשיחה עם כאן 11 כי חמאס אישר לג’יהאד האיסלאמי את בניית המנהרה, וזו הסיבה למעורבות של הבכיר מהקומנדו לאחר ההפצצה. בשנים האחרונות פעל חמאס לריסון הארגון והשאלה כעת האם ימשיך והאם הארגון יקבל את מרותו של חמאס.

לפי משרד הבריאות בעזה, שבעה נהרגו ועוד תשעה נפצעו בתקיפת המנהרה - כולם אנשי ארגוני הטרור. התגובה הרשמית של חמאס להשמדת המנהרה שהתגלתה בגבול עזה בשטח ישראל היא כי זו הסלמה מסוכנת שנועדה לפגוע באחדות הפלסטינית. לפי דיווחים חמאס החל לפנות מפקדות ובג'יהאד האיסלאמי הכריזו על גיוס כללי ויש לחץ גדול מצד הארגון להגיב. בארגון קוראים לפיצוץ המנהרה "הכרזת מלחמה" ואומרים כי "לא נתרשל בתגובה".

בצה"ל אומרים כי המנהרה התגלתה במרחק של כשני קילומטרים מכיסופים, ולא היוותה סיכון משום שהייתה בשלבי בנייה. המנהרה אותרה באזור שבו טרם הושלמה בניית המכשול בגבול. בימים האחרונים פרס צה"ל סוללות כיפת ברזל בכמה מוקדים, מחשש שחמאס יבצע ירי רקטות לשטח ישראל בתגובה להשמדת המנהרה.

נכון לעתה אין הנחיות מיוחדות לתושבי עוטף עזה מפיקוד העורף, אולם מורגשת דריכות ומתיחות. מחסומים נפרסו בכל האזור מחשש שחמאס יגיב ובימים האחרונים נפרסו סוללות כיפת ברזל. לאור הדיווחים על מספר הולך וגובר של הרוגים פלסטינים, אומרים תושבים כי הם מקווים שחמאס יכיל את האירוע והלילה יעבור בשקט.