סוללת כיפת ברזל באשדוד, ארכיון
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

דובר צה"ל: הפעולה לא כוונה נגד בכירים אלא נגד המנהרה, כל תקיפה תיענה

גורם צבאי: חמאס אישר לג'יהאד את בניית המנהרה; מקור בכיר בחמאס: "המצב מתוח ומסוכן מאוד, יש לחץ להגיב"
רועי שרון וכרמלה מנשה
30 באוקטובר 2017
22:21
עודכן ב 01 נובמבר 13:19

פיצוץ המנהרה היה במטרה להוציא אותה משימוש ולא הייתה כוונה לפגוע בבכיר זה או אחר, כך אמר הערב (שני) דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס. לדבריו, לא נעשה שימוש בשום אמצעי שהוא לא חוקי או לא רגיל ולא הוזרם שום חומר למנהרה.

מנליס אמר כי בכירי חמאס והג'יהאד האיסלאמי שנהרגו בהפצצת המנהרה בגבול עזה, רצו לפעולת חילוץ אחרי הנעדרים. לדבריו, ההגעה שלהם גרמה להם להיחשף לחומרים שנגרמו בעקבות הפיצוץ. דובר צה"ל אמר עוד כי זו הייתה פעולה יזומה של צה"ל מתוך הבנה שמדובר בפעולה הגנתית נגד הפרת ריבונות. ״קטענו את המנהרה. כל פעולה התקפית שתבוצע אחרי הפעולה ההגנתית תיענה בצורה שאנו יודעים ישראל אינה רוצה בהסלמה", אמר.

חמושים פלסטינים מחוץ לבית החולים אל-אקצא בדיר אל-בלח, הערב (צילום: אי-אף-פי) חמושים פלסטינים מחוץ לבית החולים אל-אקצא בדיר אל-בלח, הערב (צילום: אי-אף-פי) 

גורם בכיר בחמאס עזה אמר הערב בשיחה עם חדשות הערב בכאן 11 כי הארגון שוקל כיצד להגיב להפצצת המנהרה בגבול הרצועה, שהסתיימה במותם של שבעה מחבלים ובהם בכירים בארגונים בעזה. "מה שקרה במנהרה הוא הרג מכוון של ישראל, המצב מתוח ומסוכן מאוד, יהיו לחצים עלינו ועל הארגונים האחרים להגיב. נחליט בשעות הקרובות". לפי דיווחים חמאס החל לפנות מפקדות ובג'יהאד האיסלאמי הכריזו על גיוס כללי ויש לחץ גדול מצד הארגון להגיב. בארגון קוראים לפיצוץ המנהרה "הכרזת מלחמה" ואומרים כי "לא נתרשל בתגובה".

גורם צבאי אמר הערב כי הג'יהאד האיסלאמי מקבל את מרות חמאס. לדברי הגורם זו פעם ראשונה שמנהרה של הג'יהאד חוצה לישראל. לדבריו, זהו אירוע בעל השפעה ארוכת טווח, כיוון שזה ארגון שמקבל כסף מאיראן. הגורם הוסיף כי איתור המנהרה בוצע בטכנולוגיה חדשה שחושפת פעם ראשונה מנהרה בנקודת ציון מדויקת. עוד הוסיף כי המנהרה לא הייתה מיועדת לשימוש מיידי וכי מעבירים מסרים, גלויים וחשאיים, שמדובר בפעולה הגנתית ופנינו לא להסלמה.