גבול ישראל-עזה, בתחילת השנה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

דריכות בגבול עזה; ישראל לחמאס: פנינו לרגיעה

צה"ל תגבר את כוחותיו ופרס סוללות כיפת ברזל באזור. הלימודים ביישובי עוטף עזה יתקיימו כרגיל
כרמלה מנשה, גל ברגר, איציק זוארץ ואסף פוזיילוב
31 באוקטובר 2017
07:06
עודכן ב 09:04

כוחות הביטחון נמצאים הבוקר (שלישי) בכוננות מוגברת לאורך גבול רצועת עזה בעקבות הפצצת המנהרה אתמול באזור כיסופים, שבה נהרגו שבעה פעילי חמאס והג'יהאד האיסלאמי – בהם מפקד בכיר בארגון. סוללות כיפת ברזל הוצבו בכמה מוקדים אך עם זאת, ישראל, שהבהירה כי חמאס אחראי לכל פעולה ברצועה, העבירה מסר לארגון כי פניה לרגיעה. תושבי עוטף עזה הונחו להתנהל כרגיל, והלימודים בבתי הספר ובגנים מתקיימים הבוקר כסדרם.

גורמים בצבא ייחסו את גילוי המנהרה לטכנולוגיה חדשה שמופעלת בגבול הרצועה שמאפשרת לתת נקודת ציון מדויקת למקום שבו עובר תוואי המנהרה בעומק האדמה. המכשול שהולך ונבנה על גבול הרצועה עדיין לא הוקם באזור זה. בצה"ל העריכו לאחרונה כי חמאס מצמצם דווקא את בניית המנהרות ההתקפיות חוצות הגדר בשל המכשול והטכנולוגיות החדשות, ומעדיף להשקיע בבניית מנהרות פנימיות ברצועה.

בעזה התחדשו הבוקר החיפושים אחר נעדרים במנהרה שפוצצה. שבעה פעילים בג'יהאד האיסלאמי ובחמאס נהרגו בפיצוץ, ובהם מפקד חטיבת הג'יהאד במרכז הרצועה וסגנו, וכן שניים מאנשי יחידת הקומנדו של חמאס. עוד 12 בני אדם לפחות נפצעו וחולצו מבין ההריסות. במצרים דווח כי ישראל עדכנה את קהיר מבעוד מועד על כוונתה לפוצץ את המנהרה.

מנהיג חמאס בעזה איסמעיל הנייה טילפן אמש למנהיג הג'יהאד האיסלאמי רמדאן עבדאללה שלח, השוהה בחוץ לארץ, ואמר לו כי העובדה שפעילי חמאס והג'יהאד נהרגו יחד במנהרה מדגישה את אחדות הדרך, אחדות המטרה ואחדות הגורל בדרך לניצחון ולשחרור. בהודעת חמאס נמסר כי השניים דנו בהשלכות הפשע ובמטרה מאחוריו מצד הכיבוש כלשונם בניסיון לטרוף את הקלפים בזירה הפלסטינית.