פעילי חמאס במעבר רפיח (ארכיון)
צילום: אי-פי

פרסום ראשון: חמאס יעזוב את מעבר רפיח ב-15 בנובמבר

מצרים, חמאס והרשות הפלסטינית סיכמו ביניהם כי השליטה במסוף שבגבול עזה ומצרים תעבור לידי משמר אבו מאזן
גל ברגר
31 באוקטובר 2017
13:17
עודכן ב 09:25

כוחות הביטחון של חמאס יעזבו את מסוף רפיח ב-15 בנובמבר ויעבירו את השליטה בו לידי הרשות הפלסטינית, כך פורסם היום (שלישי) לראשונה ב"בחצי היום" בכאן רשת ב'. המהלך סוכם בשעות האחרונות במגעים בין מצרים לבין חמאס והרשות.

בחמאס התעקשו תחילה שאנשי הארגון יישארו במסוף שבגבול מצרים ורצועת עזה ויחלקו את האחריות עליו עם הרשות הפלסטינית. ואולם, נציגי הרשות סירבו לכך בתוקף. בסופו של דבר, חמאס חזר בו מדרישתו והסכים לסגת מהמעבר לטובת משמר הנשיאות של אבו מאזן.

הלילה אמורה הרשות הפלסטינית לקבל לידיה את השליטה על מעברי ארז וכרם שלום בין ישראל לרצועת עזה, זאת במסגרת הסכם הפיוס הפנים-פלסטיני שנחתם מוקדם יותר החודש. 

הנסיגה של חמאס ממעבר רפיח תאפשר למצרים לפתוח אותו בתדירות גבוהה יותר, באופן שישרת גם את צרכי הארגון השולט בעזה. המהלך יתווסף גם למערכת השיקולים של הנהגת חמאס בעזה, בראשות יחיא סינוואר, בכל הנוגע לתגובה על השמדת המנהרה אתמול בדרום הרצועה על ידי צה"ל.

לפני כשלושה שבועות חתמו פת"ח וחמאס על הסכם פיוס בתום סבב דיונים ארוך בחסות המודיעין המצרי. יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בירך על ההסכם ואמר כי הוא יוביל לסיום הפילוג ול"השבת האחדות בקרב העם הפלסטיני".