יצחק רבין
צילום: אי-פי

נואמת בטקס רבין: הרצח התאפשר מהסתה של שני הצדדים

אסתר ברוט, שפונתה מביתה בעפרה ותנאם בעצרת לזכר ראש הממשלה שנרצח, אמרה לקלמן-ליברמן: "לא חושבת שמישהו בציבור שלי חשב שהדברים יובילו לרצח"
מערכת כאן ועכשיו
01 בנובמבר 2017
10:53
עודכן ב 22:31

אסתר ברוט, שפונתה מביתה בעפרה וצפויה לנאום בעצרת במוצאי שבת לציון רצח יצחק רבין, אמרה הבוקר (רביעי) כי גם לשמאל היה חלק בשיח האלים שהוביל לרצח. "השיח הציבורי משני הצדדים אפשר את הדבר הזה", אמרה בראיון לקלמן-ליברמן בכאן רשת ב'. 

לדבריה, הימין הלך בדרכי מחנה השמאל. "בפעם הראשונה שהצמידו את המילה רוצח לראש ממשלה, זה היה לבגין. היו אמירות מאוד כואבות לי מצד השמאל - כמו האמירה שגוש אמונים הוא סרטן בגוף האומה, וגם 'לעלות על עופרה עם טנקים'".

האזינו לראיון המלא:

ברוט אמרה כי הרצח לא מייצג את מחנה הימין, וכי גם השמאל יכול לפעול באלימות. "רצח רבין נעשה בידי אדם יחידני, רוצח שפל, אבל שני הצדדים צריכים להבין שאם זה קרה פעם אחת זה יכול לקרות עוד פעם. השיח היום הוא שיח אלים והוא חייב להשתנות. הסתה יש מימין ויש משמאל. שני הצדדים צריכים להיזהר ואסור להגיד שזה לא יקרה עוד פעם".

לדבריה, איש במחנה הימין לא האמין שזה ייגמר ברצח. "אני לא חושבת שיש מישהו בציבור שלי שבאמת חשב שהדברים שנאמרים יובילו לרצח של ראש ממשלה בישראל". היא הוסיפה כי קיבלה תגובות משני הצדדים: "מדהימות  אותי התגובות משמאל ומימין, מהרגע שהתפרסם שהוזמנתי לדבר בעצרת. לא היה לי חבר אחד שאמר לי ללכת על זה. כולם בימין בטוחים שהולכים לעשות לי 'כיפה אדומה', וכל השמאל בטוח ששוב באנו לגנוב את רבין ואת השלום. מה נסגר איתנו?".

הטקס במוצאי שבת יערך תחת הכותרת "אנחנו עם אחד". מארגניו, "מפקדים למען השלום" ותנועת "בדרכנו", עוררו סערה לאחר שבתחילה נכתב על הכרזה כי היא "לזכר רבין", ללא המילה רצח.