סגן מזכ"ל חיזבאללה, נעים קאסם, לצד נשיא איראן לשעב
צילום: אי-פי

ברקע הפצצת המנהרה: נסראללה נפגש עם מספר 2 בחמאס

מנהיג חיזבאללה נועד בביירות עם סאלח אל-עארורי, בכיר הארגון בעזה. סגנו של נסראללה: אין באופק מלחמה עם ישראל
גל ברגר וערן זינגר
01 בנובמבר 2017
12:31
עודכן ב 13:52

סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, סאלח אל-עארורי, נועד אתמול (שלישי) בביירות עם מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה. השניים דנו במצב בעזה בעקבות הפצצת המנהרה בדרום הרצועה על ידי צה"ל, שבו נהרגו שבעה מחבלים ובהם בכירים בארגוני הטרור, וכן במהלך הפיוס עם פתח.

נסראללה מסר את תנחומיו לאל-עארורי על אנשי חמאס והג'יהאד האיסלאמי שנהרגו במנהרה. מזכ"ל חיזבאללה גם שוחח בטלפון עם מנהיג הג'יהאד האיסלאמי, רמדאן עבדאללה שלח, השוהה בחו"ל, ומסר תנחומים גם לו. מנהיג חיזבאללה גינה את התוקפנות הבוטה, כלשונו, ואמר כי ארגונו מזדהה עם ההתנגדות הפלסטינית במערכה הגורלית.

בתוך כך, סגן מזכ"ל חיזבאללה, נעים קאסם, אמר היום כי הוא אינו רואה באופק אפשרות למלחמה עם ישראל. בנאום שנשא בביירות אמר קאסם כי אם ישראל תתקוף בלבנון, היא יודעת שהעורף והמתקנים שלה יהיו בטווח הטילים של הארגון. קאסם הוסיף כי לישראל יש את האפשרות להכריז מלחמה, אך היא אינה יודעת כיצד זו עלולה להסתיים.

סגן מזכ"ל חיזבאללה, נעים קאסם, לצד נשיא איראן לשעבר, מחמוד אחמדינג'אד (צילום: אי פי)

לפני כשבועיים פורסם בחדשות הערב בכאן 11 צילום וידאו שחשף כי אנשי הארגון מתצפתים על חיילי צה"ל במרחק מאות מטרים בלבד מבסיס צבאי בהר דב.

כשבוע לפני כן אמר אמר שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כי צה"ל מתכונן לכל תסריט אפשרי, כולל מצב שבו המערכה בצפון תהפוך למלחמה אזורית שתכלול גם את לבנון וגם את סוריה. "אם פעם דיברנו על גזרת לבנון - אז אין יותר גזרה כזו. יש גזרת צפון. בכל התפתחות שתהיה, זו תהיה גזרה אחת, סוריה ולבנון ביחד, חיזבאללה, משטר אסד וכל סייעני משטר אסד", הסביר שר הביטחון.

ליברמן הוסיף כי "גם מבחינת גזרת לבנון לא מדובר כבר על חיזבאללה בלבד - מדובר על חיזבאללה ועל צבא לבנון, ולצערי זו המציאות. צבא לבנון הפך לחלק אינטגרלי במערך של חיזבאללה תחת פיקודו. הוא איבד את העצמאות, והפך לחלק בלתי נפרד ממערך חיזבאללה".

ב-18 ביולי פרסם דובר צה"ל שני סרטונים בהם נראים פעילים של חיזבאללה מתצפתים על ישראל ואוספים מידע במסווה של ארגון "ירוק ללא גבולות", המצהיר שפעילותו היא למען איכות הסביבה. בצה"ל טענו כי מדובר במסווה אזרחי לפעילות מודיעינית של הארגון, שנועדה לפגוע בישראל.