פעילי הג'יהאד האיסלאמי בעזה
צילום: אי-פי

בכיר בפיקוד הדרום: "הג'יהאד האסלאמי יתקשה להבליג על השמדת המנהרה"

לדברי הקצין, בתקיפה נהרגו 14 פעילים. "זו מכה קשה, אך הג'יהאד יטעה אם יגיב", אמר הבכיר וסיפר על ה"מוח" שאיתר את מנהרת הטרור
כרמלה מנשה ורועי שרון
01 בנובמבר 2017
17:00

יומיים לאחר השמדת מנהרת הטרור שנחפרה מרצועת עזה לתוך שטח ישראל, העריך היום (רביעי) קצין בכיר בפיקוד הדרום כי הג'יהאד האסלאמי יתקשה להבליג על התקיפה הישראלית. הקצין עדכן כי בהשמדת המנהרה נהרגו 14 מחבלים, והזהיר כי "מדובר במכה קשה עבורם, והם יתקשו להבליג עליה. ייתכן שיעשו זאת בימים הקרובים כשימצאו הזדמנות".

"כרגע הם עדיין עסוקים בחילוץ הלכודים שלהם ונמצאים בדילמה כיצד להגיב. הפיוס בין חמאס לפת"ח הוא אמנם גורם מרסן, אבל לג'יהאד האסלאמי יש יכולת להגיב באמצעות רקטות", הבהיר הקצין הבכיר והעביר מסר להנהגת חמאס: "כל גורם שיתקוף אותנו, ישלם מחיר יקר מאוד – וגם חמאס יוכנס למעגל הדמים. אנחנו ערוכים לכל האופציות ונמצאים בדריכות גבוהה.

הקצין ציין כי ישראל זיהתה את בניית המנהרה כבר לפני שנה, אך חיכתה עד שזו תחצה את גדר המערכת כדי לפוצץ את המנהרה בתוך שטח ישראל. "האירוע לא הסתיים, לא מבחינתנו ולא מבחינתם. אנחנו נזהרים מתחושת שאננות למרות שמדובר בהישג גדול. זה כישלון של הג'יהאד האסלאמי, וגם בתגובה לאירוע הזה הם עשו טעויות, כך שזה מעלה עוד יותר את רמת הלחץ שם".

ההערכה בפיקוד הדרום מאז תקיפת המנהרה היא שייתכן שיחלפו כמה ימים עד שיחליט הג'יהאד האסלאמי אם וכיצד להגיב. מלבד שיגור רקטות, בצה"ל נערכים גם לאפשרות של ניסיון לבצע פיגועים ביהודה ושומרון בתגובה לתקיפה. הקצין הבכיר מסר כי ישראל מצפה מחמאס לרסן את הארגון הפועל תחתיו ברצועת עזה, ובמקביל העריך כי בחמאס לא מעוניינים בשלב זה בהסלמה מול ישראל.

הקצין חשף כי בשנה האחרונה פועלת באוגדת עזה מעבדת מומחים המכונה "מוח וכוח", שתפקידה איתור והשמדה של מנהרות. במעבדה פועלים מומחים בתחומים שונים, ולדברי הקצין, "ביחד עם המכשול שיוקם בגדר והיכולת הטכנולוגית שלנו - מדובר בגיליוטינה שתרד על פרויקט המנהרות של חמאס, והם גם מתחילים לעכל את זה. יידע כל חופר שיורד למנהרה שהוא נמצא בסכנת חיים".

מאז פיצוץ המנהרה ביום שני נשמר השקט ביישובי עוטף עזה והדרום. דובר צה"ל, רונן מנליס, הבהיר לאחר התקיפה שבוצעה באזור כיסופים כי המטרה לא הייתה פגיעה ביעדים של הארגונים הפלסטיניים בעזה - אלא הוצאת המנהרה מכלל שימוש בלבד. בצה"ל ציינו כי מדובר במנהרה הראשונה שחופר הג'יהאד האסלאמי לתוך שטח ישראל, וכי איתורה התאפשר הודות לטכנולוגיה חדשה שחושפת פעם ראשונה מנהרה בנקודת ציון מדויקת.