ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הכנסת לזכר יצחק רב
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו השיב ליובל רבין: "מרים את הכפפה וקורא לפיוס לאומי"

ראש הממשלה הגיב במליאת הכנסת על הביקורת מצד בנו של יצחק רבין: "אמרתי שרבין טועה, לא בוגד. מבין את הכאב על גלי ההשמצות נגד אביך"
זאב קם
01 בנובמבר 2017
17:57

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, השיב הערב (רביעי) על הביקורת שהשמיע נגדו יובל רבין בטקס האזכרה לאביו, שם האשים את נתניהו בהסתה ובפילוג של הציבור. "הערכתי את רבין וגם חלקתי עליו", אמר נתניהו בישיבת הכנסת לזכרו של רבין. "אמרתי שהוא טועה כשהביא את הסכם אוסלו – אך לא בוגד. רק טועה".

נתניהו שלח מסר לבנו של ראש הממשלה לשעבר: "אתה פנית אליי ואני מרים את הכפפה. אני קורא לפיוס לאומי ולאחווה. עשיתי זאת פעמים רבות בעבר, אבל לאור קריאתך המרגשת אני שב וחוזר במלוא העוצמה – אני קורא להתאחד סביב העקרונות המדיניים והביטחוניים המשותפים לכל העם".

"אני רוצה לומר ליובל ודליה רבין דברים מלב אל לב", המשיך נתניהו. "הערכתי מאוד את אביכם וגם חיבבתי אותו. גם כשהביא את הסכם אוסלו, הוא פעל לפי שיקול דעתו ולמען מדינת ישראל, וכך גם אני. תתפלא יובל, אני מבין את הכאב שלך מול גלי הכפשות והשמצות נגד אביך. האמן לי. אני מבין את זה".

לדברי ראש הממשלה, הציבור הישראלי ברובו מסכים על עקרונות מדיניים וביטחוניים מרכזיים: "החלטות מתקבלות בקלפי ולא בשום מקום אחר. אלה עקרונות מוצקים שאזרחי ישראל מתאחדים סביבם. היום יש גם הסכמה על הרבה נושאים מדיניים, הסכמה שלא הייתה בזמן הסכם אוסלו. רבין הציג גישה מעודכנת מול גלי הטרור מעל דוכן זה, ורוב העם יכול להתאחד סביב גישה זו".

מוקדם יותר תקף יובל רבין במרומז את ראש הממשלה, בטקס שנערך בהר הרצל לציון 22 שנים לרצח של אביו: "גם אבי לא רווה נחץ מבג"ץ ומארגונים חוץ פרלמנטריים. גם הוא לא אותרג על ידי התקשורת, אך מעולם לא יזם חקיקות ולא פעל נגד זכויות דמוקרטיות. אבי לא ברח מעולם מאחריות ולא התבכיין. גם מבקריו מצאו את דלתו פתוחה, וגם כשהיה חשוף לשנאה נוראית - הוא נשאר ראש הממשלה של כולם".

הרצוג: "הרצח נישא על רוח גבית אלימה"

יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, הדגיש בנאומו במליאת הכנסת כי רצח יצחק רבין בוצע על רקע פוליטי. "זה היה רצח פוליטי מובהק. הרוצח הנתעב לא הסתיר זאת כשדיבר על כך לפני הרצח ואחריו", אמר הרצוג. "הרוצח ביקש לחסל ולהסיר את מנהיג ישראל מהדרך בה הוביל את העם באופן דמוקרטי. הוא ביקש לבלום החלטות ריבוניות של ממשלת ישראל שקיבלה את אמון הכנסת, בית הנבחרים של העם".

הרצוג האשים כי רצח ראש הממשלה המנוח "נישא על כתפיה של רוח גבית אלימה וקיצונית, ששיאיה היו ב'פולסא דנורא', בכיכר ציון, בצומת רעננה, במכון וינגייט, בהתקפות מול ביתו של יצחק רבין, בהתקפות על שריו מול הכנסת ועוד ועוד מכל רחבי הארץ".