פלסטינים בעזה חוגגים אחרי חתימת הסכם הפיוס, החודש
צילום: אי-פי

בכירים פלסטינים לכאן: ארה"ב עומדת מאחורי הסכם הפיוס

פרסום ראשון: לדברי הגורמים, יועצו וחתנו של טראמפ ג'ארד קושנר הניע את המהלך בין חמאס לפתח. רמאללה סירבה למפגש אזורי בגלל השתתפות האמירויות
גל ברגר
01 בנובמבר 2017
20:29

בכירים פלסטינים אומרים כי ארצות הברית היא שאחראית ליוזמת הפיוס בין הרשות הפלסטינית לחמאס בעזה – ולא מצרים. כך פורסם היום (רביעי) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11. לטענת הגורמים, ג'ארד קושנר, יועצו וחתנו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ עומד מאחורי היוזמה, שמטרתה החזרת השליטה על רצועת עזה לידי הרשות הפלסטינית. הבכירים אמרו כי ראש הרשות אבו מאזן יודע כי קושנר הוא שעומד מאחורי היוזמה והוא התבקש על ידי טראמפ לקדם את מהלך הפיוס מול נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי. 

כחלק מן המאמצים לקדם את הפיוס, ארצות הברית הציעה בחודש האחרון לערוך מפגש אזורי מחומש בהשתתפותה יחד עם הפלסטינים, ירדן, סעודיה ואיחוד האמירויות. אולם, ברשות הפלסטינית סירבו לדבר בגלל איחוד האמירויות – הפטרון של הבכיר הפלסטיני מוחמד דחלאן, שנחשב לאויבו המושבע של אבו מאזן. "האמירויות ממלאות תפקיד הרסני בחסות שהן נותנות לדחלאן", אמרו המקורות. לדבריהם, האמריקנים אמרו לפלסטינים כי הם יכולים לדאוג לכך שדחלאן לא ישהה עוד באמירויות, אך הפלסטינים לא התרצו.

אתמול פורסם לראשונה בכאן רשת ב' כי כוחות הביטחון של חמאס יעזבו את מסוף רפיח ב-15 בנובמבר ויעבירו את השליטה בו לידי הרשות הפלסטינית. המהלך סוכם במגעים בין מצרים לבין חמאס והרשות.

בחמאס התעקשו תחילה שאנשי הארגון יישארו במסוף שבגבול מצרים ורצועת עזה ויחלקו את האחריות עליו עם הרשות הפלסטינית. ואולם, נציגי הרשות סירבו לכך בתוקף. בסופו של דבר, חמאס חזר בו מדרישתו והסכים לסגת מהמעבר לטובת משמר הנשיאות של אבו מאזן.