אתר שהותקף בסוריה (ארכיון)

דיווחים: ישראל תקפה מחסן נשק באזור חומס, "סוריה הגיבה בירי"

כלי תקשורת בלבנון טענו כי מטוסי חיל האוויר ביצעו ארבע גיחות תקיפה, וכי הצבא הסורי שיגר לעברם טילי נ"מ. צה"ל: "לא מגיבים לפרסומים זרים"
ערן זינגר ורועי שרון
01 בנובמבר 2017
22:21

כלי תקשורת לבנוניים דיווחו הערב (רביעי) כי מטוסים של חיל האוויר ביצעו תקיפה נגד מחסן נשק בפרבר של העיר חומס שבסוריה. ערוץ "אל-מיאדין", המזוהה עם חיזבאללה, טען כי צבא סוריה הגיב בירי טילי נ"מ לעבר המטוסים, שביצעו בסך בין שתיים לארבע גיחות תקיפה. בצה"ל מסרו בתגובה כי הצבא אינו מתייחס לפרסומים זרים.

בחלק מהדיווחים בלבנון נטען כי המתקן שהותקף הערב הוא מפעל המשמש לייצור נחושת, וממוקם באזור תעשייה בפרבר של חומס במרכז סוריה. עוד דווח כי חטיבה 72 של צבא סוריה ביצעה בתגובה ירי של טילי נ"מ לעבר המטוסים הישראליים. לא צוין אם היו נפגעים כתוצאה מהתקיפה.

במקביל, בלבנון דיווח האתר Lebanon 24 כי הדי הפיצוצים בעקבות פעילות מטוסי צה"ל נשמעו היטב גם בכפרים הסמוכים לגבול עם סוריה. עוד נטען כי מטוסי חיל האוויר חגו מעל אזור התקיפה במשך כשעה בגובה בינוני.

לפני כשבועיים תקף חיל האוויר סוללת טילי קרקע-אוויר בתוך שטח סוריה, כ-50 ק"מ ממזרח לדמשק. לפי דובר צה"ל, תקיפת הסוללה, מסוג S-200, הגיעה בתגובה לירי שבוצע שעתיים לפני כן מהסוללה לעבר מטוסי חיל האוויר, שביצעו גיחת צילום שגרתית בשמי לבנון.

כחודש לפני כן הודיע צבא סוריה כי ישראל הפציצה מתקן צבאי בסמוך לעיר חמה, המזוהה כאתר לפיתוח נשק כימי. בהודעת הצבא הסורי נמסר כי לפחות שני חיילים נהרגו כתוצאה מהתקיפה, שבוצעה מתוך המרחב האווירי של לבנון וכללה ירי של כמה טילים של חיל האוויר הישראלי. הצבא הסורי אף הזהיר כי לתקיפה יהיו "השלכות", וכי היא מערערת את יציבות האזור. 

ביום שני שעבר האשים שר הביטחון אביגדור ליברמן כי הירי שבוצע יומיים לפני כן מסוריה לרמת הגולן לא היה זליגה מהלחימה מעבר לגבול, אלא ירי מכוון שבוצע על ידי חיזבאללה. "חד וחלק לא מדובר בזליגה. מדובר בירי מכוון שבוצע על ידי חוליה מקומית בהפעלת חיזבאללה", קבע נחרצות. ואולם, ממידע שהגיע לידי מערכת "כאן ועכשיו" עלה כי גורמים בצה"ל סתרו את דברי ליברמן ואמרו כי אינם מכירים את המידע המדובר.