שרת המשפטים, איילת שקד
צילום: פלאש 90

צמרת משרד המשפטים מתנגדת לחוק שימנע המלצות משטרה

היועמ"ש ופרקליט המדינה נפגשו עם שרת המשפטים, ואמרו לה כי הם מתנגדים נחרצות לחוק של ח"כ דודי אמסלם שאמור למנוע מהמשטרה להמליץ על כתבי אישום
אמוץ שפירא
02 בנובמבר 2017
09:50
עודכן ב 11:03

בצמרת משרד המשפטים מתנגדים להצעת החוק המבקשת לאסור על המשטרה להמליץ על כתבי אישום נגד נחקרים - כך נודע הבוקר (חמישי) לחדשות כאן. אתמול התקיימה פגישה בין שרת המשפטים איילת שקד, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, ופרקליט המדינה שי ניצן, שדנו בעניין.

בפגישה אמרו מנדלבליט וניצן, כי הם מתנגדים נחרצות להצעת החוק בנוסח הנוכחי. עם זאת, שקד מתכוונת להביא את ההצעה לדיון בישיבה של ועדת השרים לענייני חקיקה ביום ראשון, כשההערכה היא כי נוסח ההצעה ישונה תוך כדי הליך החקיקה.

הצעת החוק, שאותה יזם חבר הכנסת דוד אמסלם (הליכוד), מבקשת לקבוע כי המשטרה לא תוכל להמליץ אם להגיש כתב אישום בתום חקירותיה. על פי ההצעה, כל אדם הממלא תפקיד ברשות החוקרת שיעבור על החוק, דינו יהיה מאסר שנה. 

אמסלם טוען בהצעתו, כי במקרים רבים שבהם החלטת המשטרה להמליץ על הגשת כתב אישום התפרסמה, החשוד הפך באופן אוטומטי לנאשם, גם אם התיק נדון במשך תקופה ארוכה בפרקליטות וטרם התקבלה החלטה סופית בעניינו. "המלצת המשטרה בתיק החקירה למעשה כובלת את ידי הפרקליטות מקבלת החלטה הסוטה ממנה".

ביום שלישי התייחס לראשונה מפכ"ל המשטרה, רב ניצב רוני אלשיך, להצעת החוק. "המשמעות היא שהפרקליטות תצטרך לנהל את החקירה. חושבים שהפרלקיטות מסוגלת לנהל את החקירות האלה במשאבים שמושקעים?", תהה אלשיך. "ככל שמדובר בהחלטת פרקליטות, המשטרה איננה מעבירה המלצות - אלא סיכום של התיק, על מה יש תשתית ראייתית ועל מה לא".

תגיות:
משטרה