פעילי הג'יהאד האסלאמי בעזה
צילום: אי-פי

חמאס לצלב האדום: רוצים להרחיב את הסריקות אחר הנעדרים במנהרה

בעזה דווח כי חמאס ביקש מהצלב האדום לתווך מול ישראל כניסה של צוותי חילוץ באזור גדר הגבול. עוד נטען כי ישראל לא השיבה לבקשה
דנה בן שמעון ורובי המרשלג
02 בנובמבר 2017
10:27

כלי תקשורת פלסטיניים המזוהים עם חמאס דיווחו היום (חמישי) כי הארגון ביצע פנייה לצלב האדום, על מנת שאנשיו יורשו להרחיב את פעולות החיפוש והחילוץ של נעדרים מאזור תקיפת המנהרה השבוע. לפי הדיווחים, חמאס ביקש מהצלב האדום לפעול מול ישראל כדי שזו תתיר את המשך הפעילות.

במסגרת החיפושים אחר חמישה מחבלים שנעדרים מאז השמדת המנהרה, ברצועת עזה דווח כי חמאס מעוניין להרחיב את אזור הסריקות ולהכניס צוותי חילוץ סמוך לאזור גדר הגבול בין ישראל לרצועה. כמו כן, פורסם כי ישראל עדיין לא השיבה לבקשה.

משפחתו של החלל הנעדר, אורון שאול, הגיבה היום לפרסום ומסרה כי "אנחנו מקווים שממשלת ישראל לא תעז להיענות לבקשת החמאס כל עוד הם לא משיבים את אורון. אורון נחטף למנהרה שאנשי החמאס חפרו, וכבר למעלה משלוש שנים מוחזק בעזה על ידם תוך שהם אינם מאפשרים לאנשי הצלב האדום לברר מה מצבו".

אתמול פורסם כי חמאס הפסיק את פעולות החילוץ סביב המנהרה שהופצצה בשל הקרבה לגדר הגבול. כעת, בחמאס מעוניינים לתאם עם ישראל בתיווך הצלב האדום את המשך החיפושים אחר חמשת הנעדרים שנותרו.

אתמול הזהיר קצין בכיר בפיקוד הדרום כי הג'יהאד האסלאמי יתקשה להבליג על התקיפה הישראלית שבה הושמדה המנהרה ונהרגו 14 מחבלים. הקצין התריע כי מדובר ב"מכה קשה" עבור הארגון שנתמך על ידי איראן, וכי הוא עלול להגיב על הפעולה של ישראל בטווח הימים הקרובים.

"כרגע הם עדיין עסוקים בחילוץ הלכודים שלהם ונמצאים בדילמה כיצד להגיב. הפיוס בין חמאס לפת"ח הוא אמנם גורם מרסן, אבל לג'יהאד האסלאמי יש יכולת להגיב באמצעות רקטות", הבהיר הקצין הבכיר והעביר מסר להנהגת חמאס: "כל גורם שיתקוף אותנו, ישלם מחיר יקר מאוד – וגם חמאס יוכנס למעגל הדמים. אנחנו ערוכים לכל האופציות ונמצאים בדריכות גבוהה".

ביום שני אישר דובר צה"ל כי חיל האוויר השמיד מנהרת טרור שהתגלתה בשטח ישראל בגבול רצועת עזה. בצבא אמרו כי המנהרה הייתה בשלבי הקמה, וכי ישראל עקבה אחרי בנייתה במשך תקופה ארוכה. בעזה דיווחו כי בין ההרוגים בתקיפה היה גם מפקד חטיבת הג'יהאד האיסלאמי במרכז רצועת עזה, ערפאת אבו מורשד, סגנו, חסן אבו חסנין, וכן איש יחידת העילית של הזרוע הצבאית של חמאס.