הוריו של הדר גולדין
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

צה"ל: לא נאפשר איתור גופות מחבלים בלי התקדמות בסוגיית השבויים

מתאם הפעולות בשטחים העביר את המסר לצלב האדום, בעקבות בקשת חמאס לחלץ גופות מהריסות המנהרה שהושמדה בגבול עם עזה
גילי כהן, רובי המרשלג וזאב קם
02 בנובמבר 2017
14:22
עודכן ב 16:09

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב מרדכי, הבהיר היום (חמישי) לנציג הצלב האדום כי ישראל לא תאפשר לחמאס לאתר מחבלים שנעדרים באזור שבו הושמדה השבוע מנהרה של הג'יהאד האסלאמי, מבלי שתחול התקדמות בסוגית השבויים והנעדרים. זאת, לאחר שבחמאס ביקשו מהצלב האדום לתווך מול ישראל את חילוץ גופות המחבלים.

בהודעת צה"ל נמסר כי האלוף מרדכי שוחח היום עם ראש משלחת הוועד הבינלאומי של הצלב האדום בישראל, ז'אק דה מאיו, והבהיר לו כי ישראל לא תאפשר לחמאס לקיים חיפושים אחר הנעדרים הפלסטיניים סמוך לגדר הגבול עם ישראל.

מוקדם יותר היום, משפחותיהם של שני החללים הנעדרים ברצועת עזה, הדר גולדין ואורון שאול, קראו לממשלה לסרב לכל בקשה של חמאס בנוגע לחילוץ גופות במנהרה שהושמדה כל עוד הדבר לא יותנה בהשבת בניהם. מהמשפחות נמסר כי "לא ייתכן שהממשלה תמשיך להיענות לגחמות ההומניטריות של חמאס בזמן שחיילי צה"ל מוחזקים על ידו".

המשפחות פרסמו בנפרד הודעות מטעמן בעקבות הדיווח שלפיו חמאס פנה לצלב האדום, וביקש את עזרתו בתיווך מול ישראל כדי לחלץ גופות נעדרים מהריסות המנהרה שהותקפה סמוך לגבול עם עזה. "היענות של ממשלת ישראל לחמאס תהיה בבחינת עוול מוסרי וחולשה מדינית", נכתב בהודעת משפחת גולדין.

במשפחת שאול אמרו בתגובה לבקשת הארגון השולט בעזה: ״אנחנו מקווים שממשלת ישראל לא תעז להיענות לבקשת החמאס כל עוד הם לא משיבים את אורון. אורון נחטף למנהרה שאנשי החמאס חפרו וכבר למעלה משלוש שנים מוחזק בעזה על ידם תוך שהם אינם מאפשרים לאנשי הצלב האדום לברר מה מצבו".

ישראל מחזיקה בגופותיהם של 18 מחבלים עוד מימי צוק איתן, שאחד מהם אף לקח חלק בחטיפת גופתו של סגן הדר גולדין במהלך המבצע. בעבר הציעה ישראל לבצע עסקה עם חמאס להשבת גופות המחבלים בתמורה לגופותיהם של גולדין ושאול, אך נדחתה.

גם יושבי הראש של השדולה להשבת החיילים בכנסת, ח"כ עמיר פרץ (המחנה הציוני) וח"כ שולי מועלם רפאלי (הבית היהודי), התייחסו היום לסוגית חילוץ הגופות מהמנהרה ומסרו: ״אנו קוראים לראש הממשלה לממש כל הזדמנות כדי להשיב את האזרחים הישראלים שבידי החמאס והחללים אורון שאול והדר גולדין. מדובר בשעת כושר שאסור להחמיצה".