פליטים בני רוהינגיה, אוקטובר 2017
צילום: אי-פי

דיווח: "ישראל עצרה את משלוחי הנשק למיאנמר"

המגזין הצרפתי Intelligence Online פרסם כי המכירה נעצרה בלחץ אמריקני, ברקע רדיפת בני הרוהינגה. מאוגוסט נמלטו מהמדינה 600 אלף מהמיעוט המוסלמי
מערכת כאן ועכשיו
02 בנובמבר 2017
16:26
עודכן ב 16:40

ישראל עצרה את משלוחי הנשק למיאנמר בלחץ אמריקני - כך פורסם היום (חמישי) במגזין הצרפתי Intelligence Online, שעוסק בנושאי מודיעין בינלאומיים. במדינה השסועה נרצחו בחודשים האחרונים יותר מ-2,000 בני הרוהינגה, המיעוט המוסלמי במדינה, ועוד מאות אלפים הפכו לפליטים, כתוצאה מהלחץ הצבאי שמפעילה המדינה.

מחודש אוגוסט נמלטו יותר מ-600 אלף בני הרוהינגיה ממיאנמר, מיעוט המהווה אחוזים בודדים מאוכלוסיית המדינה. דוח של ועדת האו"ם לזכויות אדם האשים את מיאנמר בטיהור אתני. בין השאר נכתב שם כי הממשל במדינה מעוניין לגרש את בני הרוהינגיה ואף שתל מוקשים בגבול עם בנגלדש, אליה נמלטו רוב הפליטים. על פי עדויות, חיילים של צבא מיאנמר שרפו כפרים שלמים, רצחו את תושביהם וביצעו מעשי אונס בנשים.

על פי דיווחים זרים, ישראל סוחרת בנשק עם מיאנמר מסוף שנות ה-80. בין השאר מכרה ישראל למדינה האסייתית רובים, טילים ואף עזרה לצבא מיאנמר להשביח את מטוסי הקרב שברשותו.

פרסומים נוספים חשפו כי ישראל היא אחת המדינות היחידות בעולם שסחרה בנשק עם דרום אפריקה בתקופת האפרטהייד ועצרה את משלוחי הנשק לרואנדה באמצע שנות ה-90, רק לאחר שמועצת הביטחון של האו"ם הורתה על איסור מסחר וסחר עם המדינה האפריקנית בעקבות רצח העם שהתחולל שם.