גבול ישראל-עזה
צילום: דורון הורוביץ, פלאש 90

חמאס והג'יהאד האיסלאמי: לא ניתן מידע תמורת הנעדרים במנהרה

עתירה לבג"ץ נגד צה"ל: תנו לחלץ את הנעדרים, החזקתם כ"קלפי מיקוח" - "הפרה בוטה של המשפט הישראלי והבינלאומי"
אמוץ שפירא, גל ברגר וכרמלה מנשה
03 בנובמבר 2017
09:28
עודכן ב 10:45

בג'יהאד האיסלאמי ובחמאס דוחים את הצעת ישראל לאפשר חיפוש אחר חמשת הנעדרים במנהרה שצה"ל פוצץ השבוע בגבול עזה - שלדבריהם נהרגו - תמורת התקדמות בסוגיית השבויים והנעדרים הישראלים. בכיר בג'יהאד האיסלאמי בעזה, אחמד אל-מודלל, אמר היום (שישי) כי הנעדרים לא יושארו בתוך האדמה וכי ארגונו ישתמש בכל הדרכים העומדות לרשותו כדי להוציאם ולהביאם לקבורה. גם מחמוד א-זהאר, מבכירי חמאס בעזה אמר כי לא יימסר שום מידע על השבויים הישראלים תמורת חיפוש אחר הנעדרים.

כמו כן, מקורות פלסטיניים מסרו לעיתון א-שרק אל-אווסט שהג'יהאד האיסלאמי הודיע לגורמים שלחצו עליו שלא להגיב על פיצוץ המנהרה בדרום כי הוא ממתין לתוצאות המאמץ לאיתור הנעדרים במנהרה בטרם יחליט כיצד לפעול. במערכת הביטחון נמשכת הכוננות הגבוהה מחשש לפעולות נקמה של הג'יהאד האיסלאמי. גורמי ביטחון הזהירו כי צה"ל יגיב בעוצמה רבה על כל פעולת נקם, בין אם ירי רקטות או פיגוע בשטחי ישראל. 

אתמול הבהיר מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב מרדכי, לנציג הצלב האדום כי ישראל לא תאפשר לחמאס לאתר מחבלים שנעדרים באזור שבו הושמדה המנהרה, מבלי שתחול התקדמות בסוגית השבויים והנעדרים. זאת, לאחר שבחמאס ביקשו מהצלב האדום לתווך מול ישראל את חילוץ גופות המחבלים.

קודם לכן משפחותיהם של שני החללים הנעדרים ברצועת עזה, הדר גולדין ואורון שאול, קראו לממשלה לסרב לכל בקשה של חמאס בנוגע לחילוץ גופות במנהרה שהושמדה כל עוד הדבר לא יותנה בהשבת בניהם. מהמשפחות נמסר כי "לא ייתכן שהממשלה תמשיך להיענות לגחמות ההומניטריות של חמאס בזמן שחיילי צה"ל מוחזקים על ידו".

עתירה לבג"ץ נגד צה"ל: תנו לחלץ את הנעדרים

ארגון עדאלה והארגון הפלסטיני אל מיזאן עתרו אמש (חמישי) לבג"ץ בדרישה לאפשר לצוותי חילוץ בעזה להתקרב למרחק של פחות מ-300 מטרים מגדר המערכת כדי לחלץ את חמשת הלכודים במנהרה שהופצצה השבוע בידי צה"ל. לדברי העותרים, יש חשש כבד לחיי נעדרים, וכי מניעה של פינוי גופות היא הפרה בוטה של כללי המשפט הישראלי והמשפט הבינלאומי. במקביל, בג'יהאד האיסלאמי ובחמאס דחו את הצעת ישראל לאפשר חיפוש תמורת התקדמות בסוגיית השבויים והנעדרים הישראלים. בדרום נמשכת הכוננות הגבוהה מחשש לתגובה של הג'יהאד האיסלאמי. 

העותרים, בהם אביו של אחד הנעדרים, טוענים כי פעולות צה"ל באירוע זה הן בלתי חוקיות."מניעת המשיבים לאפשר חיפוש, חילוץ ופינוי פצועים לבתי חולים, העלולים למות מפציעותיהם כתוצאה מההתקפה הישראלית, ומניעת פינוי גופות של הרוגים מאזורים הנתונים כעת בשליטתם המלאה מהווה הפרה בוטה למשפט הישראלי ולכללי המשפט הבינלאומי המחייבים את מדינת ישראל", נכתב. 

עורכת הדין מונא חדאד מעדאלה טענה בעתירה כי מפקד פיקוד הדרום ומתאם פעולות הממשלה בשטחים משתמשים בחייהם של הלכודים כקלפי מיקוח."המשיבים למעשה מבקשים כי אותם אנשים לכודים, והיכולת לאתרם ולחלצם, ישמשו 'קלף מיקוח', אשר נפסלו זה מכבר על ידי בית משפט מכובד זה, שכן אין ביכולתם בשום דרך להצדיק את הפגיעה העמוקה הבלתי נסבלת בחייהם וכבודם של הלכודים". בהקשר זה נטען בעתירה כי בית המשפט קבע בעבר שאין לעצור אדם במעצר מנהלי כאשר המטרה היא שאותו אדם ישמש כקלף מיקוח, ולכן, הדבר תקף גם במקרה זה. 

מטעמו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, נמסר כי הוא "פועל בשיתוף פעולה מלא עם מערכת הביטחון וצה"ל לגיבוש מענה משפטי לאירוע ולצורכי הביטחון. יובהר כי הבקשה לחפש גופות ופצועים הגיעה לישראל מהצלב האדום. בחוות דעתו הבהיר היועץ המשפטי לממשלה כי לפי המשפט הבינלאומי ולפי פסיקת בג"ץ ניתן למנוע את החיפוש או להשהות אותו לאור שיקולי הביטחון אותם הציגו הגורמים הרלוונטיים.

"עוד נבהיר למען הסדר הטוב שאין שחר לטענה כאילו נקבע כי חובה על הממשלה לאפשר לארגוני הטרור הפועלים בעזה לאסוף את גופות המחבלים. תשובת המדינה המפורטת בעניין זה תוצג בפני בג"ץ".