דרוזים בגולן משקיפים על חאדר, היום
צילום: כמאל עדוואן, "הונא"

צה"ל בהודעה חריגה: נמנע כיבוש כפר דרוזי בגולן הסורי

על רקע לחימה עזה בכפר חאדר, הודיע הצבא כי הוא מוכן לסייע לתושבים "מתוך מחויבות לאוכלוסייה הדרוזית". עשרות חצו את הגבול לסוריה אך הוחזרו
רובי המרשלג, רועי שרון ויובל קינג
03 בנובמבר 2017
12:55
עודכן ב 19:59

צה"ל פרסם בצהריים (שישי) הודעה חריגה בה נכתב כי הוא מוכן לסייע לתושבי הכפר הדרוזי חאדר שבגולן הסורי, וימנע פגיעה בו או את כיבושו. באזור מתרחשת לחימה עזה מאז שעות הבוקר, ותשעה בני אדם נהרגו ו-23 נפצעו בפיגוע התאבדות בכפר שבשליטת משטר אסד. עשרות דרוזים שהתקהלו ליד גדר הגבול פרצו שער ונכנסו למובלעת שבשליטת ישראל, אך כוחות צה"ל רדפו אחריהם והחזירו אותם.

על פי הודעת דובר צה"ל תת-אלוף רונן מנליס, "צה"ל ערוך ומוכן לסייע לתושבי הכפר וימנע פגיעה או כיבוש של הכפר חאדר מתוך מחויבות לאוכלוסייה הדרוזית". מנליס הוסיף כי הרמטכ"ל גדי איזנקוט קיים היום הערכת מצב עם אלוף פיקוד הצפון,  והוסיף כי "הטענות בדבר מעורבות וסיוע ישראלי לגורמי ג'יהאד עולמי בלחימה ברמת הגולן מופרכת".ראש הממשלה בנימין נתניהו המבקר בלונדון אמר כי "אנו שומרים על גבולותינו וגם על אהדתנו לאחינו הדרוזים".

סוכנות הידיעות הרשמית בסוריה דיווחה כי תשעה בני אדם נהרגו ולפחות 23 נוספים נפצעו בפיגוע ההתאבדות הבוקר בחאדר. לפי הדיווח מחבל מתאבד פוצץ מכונית ממולכדת בין בתי התושבים. המשטר הסורי מאשים את ארגון ג'בהאת א-נוסרה, לשעבר השלוחה של אל קאעדה בסוריה, באחריות לפיגוע. תושב מג'דל שמס אף נפצע קל מירי תועה מהלחימה שם, וטופל במקום.

בעקבות כך מאות דרוזים מהגולן ומהגליל התכנסו במג'דל שמס לאות הזדהות עם הדרוזים בחאדר. כמה עשרות מהם התקרבו מאוד אל גדר הגבול, הניפו דגלים וקראו קריאות. בשלב מסוים פרצו כמה עשרות מהם שער בגדר המערכת והלכו לכיוון סוריה. כוחות צה"ל רדפו אחריהם, תפסו אותם והחזירו אותם לשטח ישראל. בשל הלחימה בצדו הסורי של הגבול, פרסה משטרת ישראל כוחות בכמה צירי תנועה בגולן. 

חבר הכנסת אכרם חסון (כולנו), שארבעה מבני משפחתו נהרגו בפיגוע הבוקר אמר כי "בין תושבי כפר חאדר לתושבי ישראל הדרוזים קשרי משפחה רבים ועל כן האירוע בגבול הצפוני הבוקר מטריד וכואב. כשאזרחים חפים מפשע נפגעים זה מצריך התערבות, ועל אחת כמה וכמה כשמדובר בקרובים שלנו".