הכפר חאדר שבגולן הסורי
צילום: CC BY-SA 3.0 ויקיפדיה

צה"ל: הלחימה באזור חאדר דועכת, אך הכוחות ערוכים

ארגון ג'בהת א-נוסרה תקף הלילה את הכפר חאדר שנמצא בגולן הסורי. הבוקר נהרגו תשעה מתושבי הכפר בפיצוץ מכונית תופת ראש העדה הדרוזית: סומך על צה"ל
כרמלה מנשה, גילי כהן וערן זינגר
03 בנובמבר 2017
16:30
עודכן ב 20:33

בצה"ל אמרו היום (שישי) כי הלחימה באזור הכפר חאדר, שנמצא בגולן הסורי, דועכת וכי מסתמנת רגיעה לאחר שאנשי ארגון המורדים ג'בהת א-נוסרה נסוגו מן האזור. עם זה, כוחות צה"ל ערוכים לכל התפתחות.

ראש העדה הדרוזית בישראל, השייח' מוואפק טריף דרש שצה"ל "יעשה הכל כדי למנוע כל אפשרות של כיבוש חאדר או פגיעה בתושביה, מתוך מחוייבות המדינה וצה"ל לבני העדה הדרוזית בישראל". השייח' טריף וראשי העדה הדרוזית קראו לציבור הדרוזי בארץ שלא להיגרר אחר שמועות המופצות ברשתות החברתיות ובכלי התקשורת השונים בדבר חומרת המצב באזור.

השייח' טריף אמר לאלוף פיקוד צפון, יואל סטריק, בפגישה במוצב בחרמון: "אני סומך עליך ועל צה״ל, שתשמור על הדרוזים בחאדר ותחזיר את המצב לקדמותו ללא שליטת ג'בהת אל-נסרה. זאת מחויבותנו המשותפת לדרוזים בישראל ולביטחון המדינה".

הדרג הצבאי והמדיני הבכיר נתן התחייבות לראשי העדה הדרוזית כי צה"ל לא יאפשר את כיבוש חאדר או פגיעה בתושביה. בהודעה חריגה שהוציא צה"ל מוקדם יותר היום נכתב כי הוא מוכן לסייע לתושבי הכפר הדרוזי. גם ראש המועצה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, שוחח עם טריף והבהיר כי ישראל לא תאפשר לגורמי טרור להשתלט על הכפר הדרוזי.

הלילה תקף ארגון ג'בהת א-נוסרה וארגוני טרור אחרים תלים המקיפים את חאדר. סוכנות הידיעות הרשמית בסוריה דיווחה כי תשעה בני אדם נהרגו ולפחות 23 נוספים נפצעו בפיגוע ההתאבדות הבוקר בכפר. לפי הדיווח מחבל מתאבד פוצץ מכונית ממולכדת בין בתי התושבים.

נשמר גם השקט ביישוב מג'דל-שאמס לאחר שמוקדם יותר, מאות דרוזים מהגולן ומהגליל התכנסו במג'דל שמס לאות הזדהות עם הדרוזים בחאדר. כמה עשרות מהם התקרבו מאוד אל גדר הגבול, הניפו דגלים וקראו קריאות. בשלב מסוים פרצו כמה עשרות מהם שער בגדר המערכת והלכו לכיוון סוריה. כוחות צה"ל רדפו אחריהם, תפסו אותם והחזירו אותם לשטח ישראל. בשל הלחימה בצדו הסורי של הגבול, פרסה משטרת ישראל כוחות בכמה צירי תנועה בגולן.