דרוזים חוצים את גדר הגבול עם סוריה
צילום: פלאש 90

גורם בטחוני בכיר: ישראל מחויבת לדרוזים

לדברי הגורם, אם ג'בהת א-נוסרה יפעל לכבוש את הכפר הדרוזי חאדר שבסוריה, צה"ל יפעל נגדו בעזרת טנקים, ארטילריה וחיל האוויר
כרמלה מנשה
04 בנובמבר 2017
08:48

גורם בטחוני בכיר אמר הלילה (שבת) כי אם ארגון ג'בהת א-נוסרה יפעל לכבוש את הכפר הדרוזי חאדר שבסוריה, צה"ל יפעל נגדו בעזרת טנקים וארטילריה, וגם באמצעות חיל האוויר. לדבריו, מסר חריף בנושא הועבר דרך מנגנוני האו"ם, וכל גופי הבטחון תמימי דעים בנושא.

הגורם הבטחוני אמר לכאן חדשות כי ישראל אינה מתערבת בנעשה בסוריה אך יש לה מחוייבות כלפי הדרוזים. הוא מתח ביקורת על גורמים בתוך ישראל המנסים לייחס לה נסיון לסייע לארגון הטרור. עוד אמר כי ישראל אינה מעוניינת להביא להתלקחות או להסלמה בצפון, אך לא תאפשר לפגוע בריבונותה או העברת נשק מדוייק לחיזבאללה.

"אני לא רואה הסלמה מול סוריה ואנחנו לא מחפשים עימות", אמר אותו גורם ביטחוני בכיר, "אבל לא נאפשר פגיעה בריבונות הישראלית ולא נאפשר העברת נשק מדוייק לחיזבאללה. האיראנים מחממים את הגזרה עבורם". הגורם הוסיף כי "ישראל ביצעה מספר פעולות חסויות בימים האחרונים".

בעניין מנהרת הטרור שפוצץ צה"ל בדרום, הגורם הבכיר העריך כי האירוע עדיין לא הסתיים וכי הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה יחפש הזדמנות לעשות פעולת נקם וישראל עוקבת אחר הנעשה. "מדובר בחבורת מחבלים שפלשו לטריטוריה שלנו והתכוונו להרוג יהודים, לא באזרחים תמימים. מבחינתנו, כל מי שנמצא במנהרה - הוא מחבל וברגע שזיהינו את המנהרה, מי שנמצא בתוכה הוא מחבל". לדברי הגורם, "זו איננה סוגיה משפטית אלא סוגיה מדינית-בטחונית ומבחינתנו ההכרעה בעניין הנעדרים שלהם תידון בקבינט".

בלילה שבין חמישי לשישי תקף ארגון ג'בהת א-נוסרה וארגוני טרור אחרים תלים המקיפים את חאדר. סוכנות הידיעות הרשמית בסוריה דיווחה כי תשעה בני אדם נהרגו ולפחות 23 נוספים נפצעו בפיגוע ההתאבדות בשישי בבוקר בכפר. לפי הדיווח, מחבל מתאבד פוצץ מכונית ממולכדת בין בתי התושבים. בעקבות האיום על חייהם של הדרוזים ברמת הגולן הסורית, מאות דרוזים מהגולן ומהגליל התכנסו במג'דל שמס לאות הזדהות וכמה עשרות מהם התקרבו מאוד אל גדר הגבול, הניפו דגלים וקראו קריאות. בשלב מסוים פרצו כמה עשרות מהם שער בגדר המערכת והלכו לכיוון סוריה. כוחות צה"ל רדפו אחריהם, תפסו אותם והחזירו אותם לשטח ישראל.

ראש העדה הדרוזית בישראל, השייח' מוואפק טריף דרש אתמול שצה"ל "יעשה הכל כדי למנוע כל אפשרות של כיבוש חאדר או פגיעה בתושביה, מתוך מחוייבות המדינה וצה"ל לבני העדה הדרוזית בישראל". השייח' טריף וראשי העדה הדרוזית קראו לציבור הדרוזי בארץ שלא להיגרר אחר שמועות המופצות ברשתות החברתיות ובכלי התקשורת השונים בדבר חומרת המצב באזור.