דרוזים בגבול סוריה, שלשום
צילום: באסל עווידאת, פלאש 90

ישראל לרוסיה: לא נאפשר פגיעה בכפר חאדר בגולן הסורי

ישראל הודיעה למנגנון התיאום עם הרוסים שלא תכיל כל התפתחות עם הכפר הדרוזי. בכירים בעדה שוחחו עם הצמרת הביטחונית בנושא
גילי כהן
05 בנובמבר 2017
08:51
עודכן ב 09:44

ישראל עדכנה את רוסיה שלא תאפשר פגיעה בכפר הדרוזי חאדר שבגולן הסורי – כך פורסם לראשונה היום (ראשון) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב'. כוונת צה"ל להגן ולסייע לתושבי הכפר הסורי נמסרה גם למנגנון התיאום עם הרוסים.

שלשום, בעקבות התגברות הלחימה באזור חאדר בימים האחרונים, הודיע צה"ל באופן חריג שימנע פגיעה או כיבוש של הכפר שבשטח סוריה "מתוך מחויבות לאוכלוסייה הדרוזית". גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר כי "אנחנו שומרים על הגבול בצפון... ושומרים גם את אהדתנו לאחינו הדרוזים". הצהרות אלה נאמרו אחרי לחימה עזה בין כוחות משטר אסד לארגון ג'בהת א-נוסרה בכפר, ואחרי שתשעה בני אדם נהרגו בפיצוץ מכונית ממולכדת בחאדר. לאחר מכן, עשרות דרוזים המתגוררים בישראל חצו את הגבול לסוריה אך הוחזרו בידי כוח צה"ל שרדף אחריהם. בימים האחרונים שוחחו בכירים בעדה הדרוזית גם עם הצמרת הביטחונית כדי להביא לשינוי במתרחש באזור.

אמש אמר גורם ביטחוני בכיר לכאן חדשות כי אם ג'בהת א-נוסרה יפעל לכבוש את הכפר הדרוזי, צה"ל יפעל נגדו בעזרת טנקים וארטילריה ואף באמצעות חיל האוויר. לדבריו, מסר חריף בנושא הועבר דרך מנגנוני האו"ם, וכל גופי הביטחון תמימי דעים בנושא.

לדברי הבכיר, ישראל אינה מתערבת בנעשה בסוריה אך יש לה מחויבות כלפי הדרוזים. הוא מתח ביקורת על גורמים בישראל המנסים לייחס לה ניסיון לסייע לארגון הטרור. עוד אמר כי ישראל אינה מעוניינת להביא להתלקחות או להסלמה בצפון, אך לא תאפשר לפגוע בריבונותה או העברת נשק מדוייק לחיזבאללה.

"אני לא רואה הסלמה מול סוריה ואנחנו לא מחפשים עימות", אמר הבכיר, "אבל לא נאפשר פגיעה בריבונות הישראלית ולא נאפשר העברת נשק מדויק לחיזבאללה. האיראנים מחממים את הגזרה עבורם". הוא הוסיף כי "ישראל ביצעה מספר פעולות חסויות בימים האחרונים".