ליברמן בכנסת, בחודש שעבר
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ליברמן פנה לריבלין: הענק חנינה לאלאור אזריה

שר הביטחון המליץ לנשיא המדינה להעניק חנינה לחייל שהורשע בהריגת מחבל מנוטרל. "לשים קץ לפרשה שטלטלה את החברה הישראלית", כתב
ענבל תמיר ואוריה אלקיים
05 בנובמבר 2017
10:47
עודכן ב 11:57

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, פנה היום (ראשון) לנשיא המדינה ראובן ריבלין בבקשה שיעניק חנינה לאלאור אזריה. "יש לשים קץ לפרשה שטלטלה את החברה הישראלית ולנהוג בעת הזו עם החייל במידת החסד והרחמים", כתב. מטעמו של ריבלין נמסר כי הוא "עתיד לבחון את חוות הדעת שהוגשו לו, לצד כל החומרים המצויים בתיק".

לדברי ליברמן, הפרשה הנוכחית התפתחה לממדי ענק, ויש לשים לה קץ באמצעות חנינה. "אדוני הנשיא, מעטות הן הפרשות בהן עניינו של אדם בודד הופכת להיות מראה של החברה הישראלית כולה, כמו הפרשה שלפנינו. החברה הישראלית עמדה בפרשה זו למבחן אשר המחיש, אפשר שיותר מכל אירוע בשנים האחרונות, את השסעים והמחלוקות בקרבה". 

"הייתי מקרב הרבים שסברו כי נוכח הנסיבות אין מקום להעמיד לדין פלילי את החייל", הוסיף ליברמן. "מדובר בחייל מצטיין ובמחבל שבא להרוג. אולם משעה שעמד למשפט, ומשעה שפסק בית הדין את פסיקתו, עמדתי לצידה של מערכת המשפט הצבאית ועל אף ביקורת חריפה שהוטחה בי הצהרתי כי במדינת חוק אנו חיים ויש לכבד את פסיקות בית הדין הצבאי".

אזריה עם אביו צ'רלי (צילום: רועי אלימה, פלאש 90)

עוד הוסיף שר הביטחון במכתבו לנשיא המדינה כי החייל המורשע בהריגת המחבל המנוטרל כבר שילם את חובו לחברה. "אלאור ומשפחתו שילמו מחיר אישי ומשפחתי כבד בהתמודדות עם משפטו של אלאור ובחשיפה ציבורית ארוכה וחסרת תקדים, שדומה כי אף תבעה מהם מחיר בריאותי קשה", כתב.

ליברמן הדגיש כי במקרה הנפיץ, השיקולים להעניק חנינה צריכים לכלול גורמים נוספים. "אני סבור כי יש לשקול במקרה ייחודי זה גם את האינטרס הציבורי, את הצורך באיחוי הקרעים בחברה ואת השפעת האירוע והמשפט על אזרחי המדינה ועל חיילי צה"ל נוכח פני האויב. אנו שולחים את בנותינו ובנינו להגן כלוחמים על ביטחון המדינה ועל שלום הציבור, מעמידים אותם בסיטואציות מורכבות שאין דומה להן בעולם כולו, ודורשים מהם - ונוסיף לדרוש - כי יפעלו באומץ, בנחישות, במקצועיות ובמוסריות. אני סבור כי חנינתו של אלאור אזריה לא תגרע מדרישות אלה ותאזן נכונה בין חשיבותו הרבה של שלטון החוק לשיקולים הציבוריים והאישיים הנוגעים לעניין".

שר הביטחון ציין במכתבו כי "היסטוריית החנינות במדינת ישראל מגלות כי ניתנה חנינה לבעלי תפקידים בכירים בהרבה מאלאור אזריה, בגין מעשים דומים בחומרתם, ואף חמורים ממעשהו של אלאור, שבוצעו בנסיבות לחוצות פחות, שאפשרו מרחב שיקול דעת רב יותר". 

הוא אף הדגיש את מהלך החנינה הנרחב שמקדם ריבלין לרגל יום העצמאות ה-70. "לאור כל אלה, ואף לאור היותנו חודשים ספורים לפני יום העצמאות ה-70 למדינת ישראל, אני סבור כי יש לשים קץ לפרשה זו אשר טלטלה את החברה הישראלית, לנהוג בעת הזו עם החייל ועם משפחתו במידת החסד והרחמים ולהיעתר בחיוב לבקשת החנינה של אלאור אזריה", כתב.

באוגוסט האחרון, כשנה וחצי לאחר שירה למוות במחבל בחברון, ובתום משפט מתוקשר ובהרשעתו בהריגה, החל אזריה לשאת בעונשו – 18 חודש מאסר - בכלא 4 שבבסיס צריפין. כעבור חודש קיבל הרמטכ"ל איזנקוט את בקשתו וקיצר את עונשו בארבעה חודשים.

התהליך המקובל לפי מקרים מסוג זה הוא שהרמטכ"ל, הפרקליט הצבאי הראשי וראש אגף כוח אדם (אכ״א) מעבירים חוות דעת לשר הביטחון והוא מגבש המלצה לנשיא. במקרה זה עמדת הגורמים הצבאיים לא השתנתה, והיא שאין לחון את אזריה.

מבית הנשיא נמסר בתגובה כי "נשיא המדינה, העושה את דרכו בשעות אלה אל ביקור ממלכתי בספרד, קיבל את חוות הדעת הרלוונטיות להמשך בחינת בקשת החנינה של החייל אלאור אזריה. הוא עתיד לבחון את חוות הדעת שהוגשו לו, לצד כל החומרים המצויים בתיק, עם שובו מחו״ל אז ידון בדברים יחד עם גורמי המקצוע כמקובל".