צילום: דפ הפייסבוק של קק"ל

דירקטוריון קק"ל: מתנגדים להעברת שני מיליארד שקל למדינה

חבר המנהלים בארגון מתנגד למהלך בטענה לחוסר שקיפות. לדברי אחד הדירקטורים, היו"ר דני עטר לא הציג בפני הפורום את ההסכמות עם המדינה באופן מפורט
צח שפיצן
05 בנובמבר 2017
11:56
עודכן ב 12:17

דירקטוריון קרן קיימת לישראל מתנגד להעברת שני מיליארד שקלים למדינה - כך פורסם היום (ראשון) לראשונה בכאן רשת ב'. מדובר בכספי המוסד שלפי התכנון היו אמורים לעבור לידי הממשלה בשנתיים הקרובות.

מחר תתקיים ישיבת דירקטוריון קק"ל שאמורה לדון בהעברה, אולם דירקטורים במוסד הוותיק טוענים כי ההליך בוצע בחוסר שקיפות וכי הם מתנגדים להעברה. משה דבוש, דירקטור מטעם קק"ל, טען בשידור כי הכספים מיועדים לפנסיות של עובדי הקרן וכי המדינה ביקשה מראש מיליארד שקלים, כך שלא ברור מדוע קק"ל מעבירה שני מיליארד שקלים.

האזינו לריאיון:

עוד טען דבוש, כי יו"ר קק"ל, דני עטר, לא הציג בפני הדירקטוריון את ההסכמות באופן מפורט. מקק"ל נמסר בתגובה: "מחר תתקיים ישיבה שאינה מוגבלת בזמן ובה יופיעו כל גורמי המקצוע הרלבנטיים ויציגו את הנושא בפני הדירקטוריון".

בחודש שעבר נחשף בכאן 11, כי קק"ל תסכים להעביר לקופת המדינה שני מיליארד שקלים בשנים 2019-2018 במסגרת פשרה שהושגה בין הצדדים. ההסכמה בין הצדדים לא סיפקה פתרון קבוע לרווחי הקרן מעבר לשנתיים המדוברות. בכירי קק"ל נענו לפשרה שהציעה המדינה בשל החשש מפני הצעת חוק שעלתה לדיון בוועדת הכספים של הכנסת. במסגרת ההצעה, קק"ל הייתה אמורה להעביר מדי שנה 65% מכלל רווחיה לאוצר המדינה.

שבוע קודם לכן פורסמה בחדשות הערב בכאן 11 הקלטה של ראש לשכת ראש הממשלה, יואב הורוביץ, בפגישה שקיים בדירקטוריון קק"ל, בנוכחות מנכ"ל משרד האוצר, ובה ביקש להעביר מיליארד שקלים מקק"ל לצורך תקציב הביטחון - בדגש על תכניות צבאיות נגד איראן.

לפני שבועיים נחשפו בתחקיר שפורסם בחדשות הערב בכאן 11 שורה של ליקויים, חריגות שכר ומינויים מיותרים בקק"ל. בתחילת אוקטובר פורסם לראשונה ב"חדשות השבוע" כי סגן יושב ראש קק"ל, שלמה דרעי, אחיו של שר הפנים, אריה דרעי, נחקר בפרשה חדשה, במסגרתה נבדק ניגוד עניינים במעורבותו ברכישת קרקע ברחביה מהכנסיה הקתולית. עמו נחקר גם מקורבו היועץ המשפטי של קק"ל, נדב עשאהל, שנשאל גם כן על העסקה שביצע דרעי.