שמחה ולאה גולדין
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

משפחת גולדין תעתור נגד הקבינט: "נתניהו לא עושה מספיק"

הורי החלל שגופתו מוחזקת בידי חמאס יעתרו לבג"ץ נגד הקבינט, שלא יישם לטענתם את החלטותיו מינואר. "אנו רואים ויודעים שלא מפעילים את כל היכולות"
ענבל תמיר
05 בנובמבר 2017
17:32
עודכן ב 17:55

לאה ושמחה גולדין, הוריו של החייל הדר גולדין, שנהרג במבצע "צוק איתן" ב-2014 וגופתו מוחזקת בידי חמאס, אמרו היום (ראשון) במסיבת עיתונאים כי בכוונתם לעתור לבג"ץ על מנת לכפות על הממשלה ליישם את החלטות הקבינט המדיני-ביטחוני במלואן. לטענתם, ראש הממשלה בנימין נתניהו לא עושה מספיק על מנת להשיב את גופותיהם של גולדין ושל החייל אורון שאול.

"החלטנו להגיש עתירה נגד הממשלה והקבינט המדיני-ביטחוני", אמר שמחה גולדין. "כבר שלוש שנים שאנחנו עושים כל שביכולתנו כדי להחזיר את הדר. אנחנו לא מפקירים אף זירה והופכים כל אבן".

לדבריו, המדינה יכולה לעשות יותר על מנת להביא את גופות החללים לקבורה בישראל. "אנחנו רואים ויודעים שנתניהו והממשלה לא עושים ככל יכולתם ולא מפעילים את מלוא היכולות שיש למדינה כדי להחזיר את סגן-משנה הדר גולדין וסמל-ראשון אורון שאול".

הפגנה למען השבת גופתו של אורון שאול מול בית רה

הפגנה מול בית רה"מ למען השבת גופת אורון שאול, יולי 2016 (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)

גולדין אמר כי הממשלה צריכה לנקוט שלושה צעדים. "אי השבת גופות אנשי חמאס או גופות מבצעי פיגועים שחמאס מתפאר בהם; הכבדת תנאי הכליאה של אסירי חמאס; ועצירת ביקורי משפחות ופגיעה בתנאי הכליאה, לצד צמצום היקף הכניסות לצרכים הומניטריים של תושבי רצועת עזה לישראל".

הוא הדגיש כי לממשלה היה מספיק זמן לפעול בנושא. "ב-1 בינואר 2017 החליט הקבינט על שורה של צעדים שמטרתם ברורה – הפעלת לחץ אפקטיבי על חמאס. יותר מעשרה חודשים אחרי שההצהרות התקבלו, לא רק שהן לא מתקיימות – זה נראה שלממשלה אין את הרצון לקיים אותן".

האם לאה גולדין תקפה את התנהלות הממשלה ואמרה כי היא מהלכת עליהם אימים. "יש כאן עניין של חוסר רצון להחזיר אותם. ממשלת ישראל מאפשרת להנהגת חמאס לקבל שירותים רפואיים המתקדמים ביותר שמערכת הבריאות הישראלית יודעת להציע. ההנהגה הישראלית עסוקה בלהפחיד אותנו, משפחות גולדין ושאול. אומרים לנו בפגישות שהטילים הבאים יהיו בגלל הלחץ שאנחנו רוצים להפעיל, שהמצב ההומניטרי בעזה יחמיר בגלל הדרישות שלנו. בעניין החזרת גופות המחבלים, אני חייבת לומר שממשלת ישראל פיתחה שיטה נכלולית להחזיר את הגופות רגע לפני כניסת שבת".

לדבריה, התחממות היחסים בין פתח לחמאס יכולה לפעול לטובת משפחות החללים. "הפיוס הפלסטיני הוא הזדמנות לטובתנו, ונותן כלים חדשים להפעיל לחץ על הנהגת חמאס. נתניהו חייב לפעול כאן ועכשיו". גולדין הוסיף כי המשפחה נפגשה בשבוע שעבר עם מתאם השבויים והנעדרים במשרד ראש הממשלה, ירון בלום, שמונה לתפקיד בעקבות פרישתו של אלוף-משנה במילואים ליאור לוטן באוגוסט האחרון לאחר שלוש שנים.

המשפחה אמרה את הדברים ברקע פיצוץ המנהרה מרצועת עזה, שבמהלכו נהרגו אנשי חמאס והג'יהאד האיסלאמי. "מאז יום חמישי מאז, הבקשה של חמאס לחפש את הגופות, התלבטנו אם לפנות לבג"ץ להצטרף כמשיבים. מדינה שבאמת רוצה להחזיר את בניה הביתה הייתה דואגת להחזיק את הגופות מהמנהרה הזאת. מכיוון שלא פעלנו מצאנו את עצמנו בתוצאה שבה הדין הבינלאומי וההומניטרי מתערבים כדי לאפשר לארגוני טרור להביא את המחבלים לקבורה. זה דבר לא ראוי. החלטנו שלא להצטרף לעתירה - לא מכיוון שאנחנו חושבים שזה לא נכון, אלא סומכים על מי שמוביל את הצדה המשפטי – היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט והפרקליט הצבאי הראשי שרון אפק".