לוחמים של חמאס ליד אזור הפיצוץ במנהרה
צילום: אי-פי

צה"ל: ישראל מחזיקה בגופות המחבלים מהמנהרה שהופצצה

בהודעת דובר צה"ל נאמר כי במהלך הפעולות במנהרה שהופצצה מחוץ לרצועה, אותרו בתוכה 5 גופות מחבלים. הג'יהאד האסלאמי: "נחזיר את גופות השהידים"
כרמלה מנשה ודנה בן שמעון
05 בנובמבר 2017
18:05

דובר צה"ל הודיע הערב (ראשון) כי חמש גופות של מחבלי הגי'האד האסלאמי שאותרו במנהרת הטרור שהופצצה בשבוע שעבר מחוץ לרצועת עזה מוחזקות בידי ישראל.

בהודעה נאמר כי במהלך הימים האחרונים ביצעו כוחות פיקוד הדרום ואוגדת עזה פעולות משלימות לחשיפה ולסיכול המנהרה שנוטרלה בשטח ישראל. 

בג'יהאד האסלאמי הגיבו להודעה ואמרו כי "אנו נחזיר את גופות השהידים שלנו, זו מערכה פתוחה שטרם הסתיימה. הכיבוש לא יוכל להתמקח על הלוחמים שלנו".

המחבלים שגופותיהם בידי ישראל, מתוך כרוז שהפיץ הג'יהאד האיסלאמי

ביום חמישי האחרון הבהיר מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב מרדכי, לנציג הצלב האדום כי ישראל לא תאפשר לחמאס לאתר מחבלים שנעדרים באזור שבו הושמדה השבוע מנהרה של הג'יהאד האסלאמי, מבלי שתחול התקדמות בסוגית השבויים והנעדרים. זאת, לאחר שבחמאס ביקשו מהצלב האדום לתווך מול ישראל את חילוץ גופות המחבלים.

בהודעת צה"ל נמסר כי האלוף מרדכי שוחח היום עם ראש משלחת הוועד הבינלאומי של הצלב האדום בישראל, ז'אק דה מאיו, והבהיר לו כי ישראל לא תאפשר לחמאס לקיים חיפושים אחר הנעדרים הפלסטיניים סמוך לגדר הגבול עם ישראל.

על רקע פיצוץ המנהרה, הודיעו היום הוריו של החייל הדר גולדין שנהרג במבצע "צוק איתן" וגופתו מוחזקת בידי חמאס, כי בכוונתם לעתור לבג"ץ בנוגע לפעולות הממשלה להשבת גופתו. לטענתם, ראש הממשלה בנימין נתניהו לא עושה מספיק על מנת להשיב את גופותיהם של גולדין ושל החייל אורון שאול.

שמחה ולאה גולדין במסיבת העיתונאים, היום (צילום: פלאש 90)

הם ציינו כי שקלו לעתור לבג"ץ כבר מאז הבקשה הפלסטינית כי ישראל תאפשר לבצע חיפוש אחר המחבלים שהיו במנהרה שהופצצה. "מאז הבקשה של חמאס לחפש את הגופות, התלבטנו אם לפנות לבג"ץ להצטרף כמשיבים. מדינה שבאמת רוצה להחזיר את בניה הביתה הייתה דואגת להחזיק את הגופות מהמנהרה הזאת. מכיוון שלא פעלנו מצאנו את עצמנו בתוצאה שבה הדין הבינלאומי וההומניטרי מתערבים כדי לאפשר לארגוני טרור להביא את המחבלים לקבורה".

"החלטנו להגיש עתירה נגד הממשלה והקבינט המדיני-ביטחוני", אמר שמחה גולדין. "כבר שלוש שנים שאנחנו עושים כל שביכולתנו כדי להחזיר את הדר. אנחנו לא מפקירים אף זירה והופכים כל אבן".

לדבריו, המדינה יכולה לעשות יותר על מנת להביא את גופות החללים לקבורה בישראל. לדבריו, הממשלה צריכה לנקוט שלושה צעדים. "אי השבת גופות אנשי חמאס או גופות מבצעי פיגועים שחמאס מתפאר בהם; הכבדת תנאי הכליאה של אסירי חמאס; ועצירת ביקורי משפחות ופגיעה בתנאי הכליאה, לצד צמצום היקף הכניסות לצרכים הומניטריים של תושבי רצועת עזה לישראל".

אמו של הדר, לאה גולדין, תקפה את התנהלות הממשלה ואמרה כי היא מהלכת עליהם אימים. "יש כאן עניין של חוסר רצון להחזיר אותם. ממשלת ישראל מאפשרת להנהגת חמאס לקבל שירותים רפואיים מתקדמים, ובמקביל ההנהגה הישראלית עסוקה בלהפחיד אותנו, משפחות גולדין ושאול. אומרים לנו בפגישות שהטילים הבאים יהיו בגלל הלחץ שאנחנו רוצים להפעיל, שהמצב ההומניטרי בעזה יחמיר בגלל הדרישות שלנו. בעניין החזרת גופות המחבלים, אני חייבת לומר שממשלת ישראל פיתחה שיטה נכלולית להחזיר את הגופות רגע לפני כניסת שבת".