גידי קלמן בביתו בשדה בועז, מתוך הסדרה
צילום: כאן

"מאתגר את המערכת": המתנחל שחי בבית תחת צו הריסה

"פולשים", סדרה חדשה של "כאן עכשיו", מפגישה את הצופים עם המתגוררים בדיור בלתי פורמלי. בפרק הראשון: הסיפור של גידי קלמן משדה בועז בגוש עציון
06 בנובמבר 2017
11:44

"פולשים" היא סדרת רשת תיעודית שעוסקת בנושאים הקשורים בדיור בלתי פורמלי. במרכזו של כל פרק מובאת עדות של גיבור בעזרתה ניתן ללמוד על תופעת הפלישה דרך מקרה יחיד. במהלך הסדרה דנים היוצרים בשאלות ואתגרים שונים: מי הוא פולש? האם החוק שווה בפני כולם? וכיצד ניתן לנהל חיים בבית ארעי?

"לא חושב שאני פולש, אני מאתגר את המערכת"

הפרק הראשון מפגיש את הצופה עם גידי קלמן משדה בועז, מורה דרך בן 44, נשוי ואב לארבעה ילדים. קלמן התיישב במאחז בגוש עציון מתוך אמונה כי שרשרת יישובים יהודיים בין הגוש לירושלים יבטיחו את הישרדותה של עיר הבירה.

קלמן אינו מגדיר את עצמו אנרכיסט, אלא רואה את אחיזתו במקום כצורך הגנתי על צביונה היהודי של ישראל, למרות שהוא מאמין בדו קיום ומוכן לחלוק את השטח עליו הוא חי עם הפלסטינים. מבחינתו של קלמן, גוש עציון הוא מקום להגשמת חלומות. לטענתו, עתידם של הזוגות הצעירים נמצא שם, בגוש.

גידי קלמן

גידי קלמן משדה בועז, מורה דרך בן 44, נשוי ואב לארבעה ילדים

בפרקים הבאים:

חליל אל-עמור | מורה ומחנך מהיישוב אל-סירה בפזורה הבדואית. מנסה להצמיח דור חדש, כזה שרואה עצמו חלק ממדינת ישראל.

מאיר לוי | בעל מוסך משכונת הארגזים בתל אביב.  מאמין שהסיפור שלו מייצג את סיפורה של המדינה כולה: המעבר מחברה סולידרית ומדינת רווחה לחברת יחידים קפיטליסטית.

לילך פרץ סבידבסקי | דור שלישי בדיור הציבורי, מתגוררת בנס ציונה. בשל אי עמידה בקריטריונים לזכאות כבת ממשיכה, נאלצה לעזוב לרחוב, אך בחרה ברגע האחרון להישאר בדירת אביה בניגוד לחוק.