נתניהו, באוגוסט
צילום: פלאש 90

נתניהו לג'יהאד האיסלאמי: נחזיר את בנינו הביתה, אין מתנות חינם

על רקע דרישת ארגון הטרור לקבל את גופות חמשת המחבלים שנהרגו במנהרה, אמר רה"מ: מי שמנסה לתקוף אותנו אנו תוקפים אותו
אורלי אלקלעי וגילי כהן
06 בנובמבר 2017
12:07

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב היום (שני) לאיום של הג'יהאד האיסלאמי, בעקבות הצהרתו של צה"ל כי הוא מחזיק בגופות של חמשת המחבלים הנעדרים במנהרה שהפציצה ישראל בשבוע שעבר.

"לממשלה יש שתי משימות גדולות - הראשונה להגן על הארץ והשנייה לבנות את הארץ. אנו עושים את שני הדברים גם יחד. להגן על הארץ, עם כלל פשוט - מי שמנסה לתקוף אותנו אנו תוקפים אותו, והשני - אנחנו לא נותנים מתנות חינם", אמר בארוע חתימת הסכם גג במגדל העמק. 

המחבלים שגופותיהם בידי ישראל, מתוך כרוז שהפיץ הג'יהאד האיסלאמי

בג'יהאד האסלאמי הכריזו לאחר הודעת ישראל כי הם פועלים לשחרור גופות המחבלים, וממשיכים בחפירת מנהרות. בכיר הארגון אחמד אלמודלל אמר בריאיון לרשת הטלוויזיה אל-קודס של חמאס: "שחרור אסירינו נמצא בראש סדר העדיפויות".

גם בחמאס הגיבו להתפתחויות. סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו מרזוק, אמר כי הארגון לא מצית מלחמה ושומר על האינטרסים של העם הפלסטיני. "עם זאת אם תיכפה עלינו מלחמה - לא נשב בחיבוק ידיים", אמר אבו מרזוק. בהתייחסו לתגובה המתונה בעזה לפיצוץ המנהרה אמר אבו מרזוק כי מצרים פעלה לריסון המצב בשטח ולהפחתת המתיחות, וכי ארגונו "מעריך את המאמצים האלה".

סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס התייחס גם ליחסי חמאס וחיזבאללה, על רקע פגישת בכיר חמאס סאלח אל-עארורי עם נסראללה בשבוע שעבר, ואמר: "יחסינו עם חיזבאללה לא נקטעו והמשכנו להיות בקשר רציף, אך הרחק מהתקשורת". לדבריו, שני הארגונים מאוחדים בשורה אחת עם חיזבאללה במאבק בישראל, והם מתאמים עמדות סביב הסוגיה הפלסטינית.

אמש הודיע צה"ל כי חמש הגופות של מחבלי הגי'האד האיסלאמי מוחזקות בידי ישראל. בהודעה נאמר כי במהלך הימים האחרונים ביצעו כוחות פיקוד הדרום ואוגדת עזה פעולות משלימות לחשיפה ולסיכול המנהרה שנוטרלה בשטח ישראל.  בג'יהאד האסלאמי הגיבו להודעה ואמרו כי "אנו נחזיר את גופות השהידים שלנו, זו מערכה פתוחה שטרם הסתיימה. הכיבוש לא יוכל להתמקח על הלוחמים שלנו".

ביום חמישי האחרון הבהיר מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב מרדכי, לנציג הצלב האדום כי ישראל לא תאפשר לחמאס לאתר את המחבלים שנעדרו, מבלי שתחול התקדמות בסוגית השבויים והנעדרים. זאת, לאחר שבחמאס ביקשו מהצלב האדום לתווך מול ישראל את חילוץ גופות המחבלים.

משפחותיהם של שני החללים הנעדרים ברצועת עזה, הדר גולדין ואורון שאול, קראו לממשלה לסרב לכל בקשה של חמאס בנוגע לחילוץ הגופות כל עוד הדבר לא יותנה בהשבת בניהם.