שמרון תל אביב, ב-2015
צילום: בן קלמר, פלאש 90

פרשת הצוללות: שמרון ועו"ד המקורב לנתניהו נחקרים פעם נוספת

פרקליטו וקרוב משפחתו של רה"מ התייצב הבוקר במשרדי להב 433, לאחר שאתמול נחקר במשך 15 שעות. השניים חשודים בהפרת אמונים
רועי ינובסקי
06 בנובמבר 2017
13:05
עודכן ב 16:55

עורך הדין דוד שמרון, פרקליטו וקרוב משפחתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, נחקר מהבוקר (שני) פעם נוספת במשרדי יחידת להב 433 במסגרת פרשת הצוללות. החשוד השני שנחקר אתמול, עורך דין המקורב אף הוא לנתניהו וששמו טרם הותר לפרסום, הגיע גם הוא בשעות אחר הצהריים לחקירה. השניים חשודים בהפרת אמונים.

חקירתם של שמרון ועורך הדין השני נעשית בעקבות חומרים ועדויות שמסר עד המדינה מיקי גנור שייצג את החברה הגרמנית טיסנקרופ שמכרה צוללות וכלי שיט לישראל. 

שני המקורבים לנתניהו נחקרו אתמול בפרשה כ-15 שעות ושוחררו לבסוף בתנאים מגבילים. גורם בכיר בלשכת נתניהו ביטל את מעצר מקורביו של ראש הממשלה בלא כלום: "מציע לברנז׳ה לשתות שלושה לימונים, ולשתות כדי שהחיוך יימחק להם מהפרצוף. ראש הממשלה לא קשור לחקירה". אמש העריך הפרשן הבכיר מוטי גילת בחדשות הערב בכאן 11 כי נתניהו יזומן אף הוא - אך כעד ולא כחשוד.  

עד המדינה מיקי גנור. לטענתו, שמרון היה צפוי להרוויח מעסקת הצוללות תשעה מיליון דולרים

שמו של שמרון בהקשר של הפרשה פורסם עלה כבר ביולי האחרון, אז דווח כי עורך דין נחקר במשטרה בחשד למעורבות בתיק הצוללות. שמרון ייצג את עד המדינה, נציג החברה הגרמנית בישראל מיקי גנור, ונחקר בחודשים האחרונים בפרשה בחשד לעבירות מרמה. כעת הוא עוכב בעקבות התפתחויות בחקירה. 

לטענת גנור, שמרון היה צפוי להרוויח מעסקת הצוללות תשעה מיליון דולרים. עד המדינה סיפר בחקירתו ביולי האחרון כי עו"ד המקורב לנתניהו שמרון היה לקבל 20% מהעמלה שלו מהעסקה, שנאמדה ב-45 מיליון דולר. עם זאת, שמרון לא עומת עם טענותיו של גנור בחקירתו לפני כחודשיים. בחקירתו הכחיש שמרון בתוקף כי הוא קיבל עמלות וטען שעבד עבור שכר טרחה בלבד וכי הגרסה של גנור לא מציאותית.

חשודים נוספים בפרשה, שעלו בעדותו של מרום, הם המשנה לראש המל"ל לשעבר, אבריאל בר יוסף, ומפקד חיל הים לשעבר, אלוף אליעזר (צ'ייני) מרום. גנור טען כי נתן לשניים שוחד. המשטרה טוענת כי נגד מרום יש ראיות חד-משמעיות על כך שקיבל כסף מגנור. עם זאת, קיימת מחלוקת על חוקיות המשכורת שהתקבלה בחשבונו. חשוד נוסף הוא רמי טייב, יועצו הפוליטי של שר האנרגיה יובל שטייניץ, עומת עם חשוד אחר, עורך דין ששמו טרם הותר לפרסום, החשוד כי קיבל כסף מעד המדינה מיקי גנור – כסף שיועד לשוחד לעובדי ציבור.

"תיק 3000 הוא תיק מורכב וגדול ממדים. זו חקירה מפותלת שעדיין רחוקה מלהסתיים", אמרה בשבוע שעבר חוקרת היחידה לפשיעה כלכלית בלהב 433, רפ"ק רעות ענויים, בדיון בבית המשפט השלום בעניינו של ראש לשכת ראש הממשלה לשעבר, דוד שרן, החשוד גם הוא בפרשת הצוללות.

לפני כשבועיים חשפה שליחת "כאן" באירופה, אנטוניה ימין, כי גרמניה תמכור לישראל שלוש צוללות דולפין נוספות, לאחר שממשלת גרמניה קיבלה מסר לפיו השחיתות לא השפיעה על תהליך קבלת ההחלטות.