חוף הים בתל אביב
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

2017 - אחת משלוש השנים החמות ביותר שתועדו

מחקר של הארגון המטאורולוגי של האו"ם קובע כי רק השנה שעברה הייתה חמה יותר. "סכנה לכלכלה ולאנושות"
רויטרס
06 בנובמבר 2017
15:29
עודכן ב 20:42

שנת 2017 תהיה אחת משלוש השנים החמות שתועדו אי פעם - כך לפי מחקר של הארגון המטאורולוגי של האו"ם, שפרסם היום (שני) את הנתונים בכנס בבון, גרמניה. האקלים בשנה הנוכחית דומה לזה ששרר בכדור הארץ ב-2015, אך קר יותר מהשנה שעברה, שהיתה החמה ביותר מאז החלו המדידות במאה ה-19.

לפי הארגון המטאורולוגי של האו"ם, שיאי ההתחממות נגרמו כתוצאה מאפקט החממה שנגרם משריפת דלקי מאובנים. "חלק גדול מהאירועים האלה מדגימים כיצד משתנה האקלים כתוצאה מפליטת גזי חממה", אמרה מזכירת האו"ם לשינויי האקלים, פטריסיה אספינוזה. לדבריה, "הממצאים מדגישים את הסיכון שיעמוד בפני הכלכלה והאנושות אם לא נצליח להתיישר עם המטרות של הסכם פריז - מיליוני אנשים ברחבי העולם סובלים וימשיכו לסבול. עלינו לפעול עכשיו". סיבה נוספת לעליית בטמפרטורות בשנה שעברה היה "אל-ניניו", תופעת התחממות מי האוקיינוס השקט, שהתרחשה ב-2015.

"חזינו השנה במזג אוויר חריג", אמר פטרי טאלאס, מזכיר הארגון המטאורולוגי של האו"ם. טאלאס הסביר כי לצד שיאי החום, נצפו השנהסופות הוריקן חמורות באוקיינוס האטלנטי ובאיים הקריביים, טמפרטורות של יותר מ-50 מעלות בפקיסטן, איראן ועומאן, הצפות כתוצאה ממונסונים באסיה ובצורת במזרח אפריקה. נזקי סופות ההוריקן עמדו במרכז הכינוס השנתי, שמטרתו לייצר נהלים עבור הסכם פריז, במטרה להכניסן לתוקף עד שנת 2020.

העיר סן חואן שבפורטו ריקו לאחר פגיעת ההוריקן "מריה",  בחודש שעבר (צילום: אי-פי)

ממצאי האו"ם מגיעים ברקע התבטאויותיו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, נגד הסכם פריז. בקמפיין הבחירות טען טראמפ כי ההתחממות הגלובלית היא מזימה סינית שמטרתה להחליש את הכלכלה האמריקנית. לאחרונה הוא הודיע כי בחודש יוני הוא יסוג מההסכם ויקדם הפקת דלק מאובנים בארצות הברית. בכינוס בבון נרשמה נוכחות נמוכה של המשלחת האמריקנית, בהשוואה לשנים קודמות. 

הסכם פריז הציב יעד של סיום השימוש בדלק מאובנים במאה הנוכחית, ולהוריד את הטמפרטורה העולמית עד לרמה של 2 מעלות צלסיוס מעל הטמפרטורה העולמית טרם המהפכה התעשייתית.