תא"ל מרדכי כהנא
צילום: דובר צה"ל

בעקבות תחקיר כאן: התא"ל שלקח ציוד צבאי ואזרחי לביתו - פרש

תת-אלוף מרדכי כהנא, שהחזיק את הפריטים במכולה, הודיע כי יעזוב את צה"ל. במכתב לרמטכ"ל הודה כי "שגה בקיום הנהלים"
כרמלה מנשה
06 בנובמבר 2017
15:38
עודכן ב 17:30

תת אלוף מרדכי כהנא, מפקד מערך הגבולות וקצין איסוף קרבי ראשי בצה"ל, הודיע היום (שני) כי הוא פורש מהשירות הצבאי. זאת, בעקבות תחקיר כאן 11, שחשף כי הוא החזיק כלי נשק, אמצעי לחימה וציועד אזרחי בניגוד לחוק.

המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) פתחה בחודש שעבר בחקירה נגד תא"ל כהנא, שנחשב למפקד ולוחם מוערך, בחשד שהחזיק אמצעי לחימה. בין היתר, החזיק בביתו רובה קלצ'ניקוב שעבר שיפורים ואקדח, שנלקחו לכאורה בניגוד לפקודות הצבא.

לפני כשבועיים נחשף בתיעוד בלעדי בכאן כיצד החזיק הקצין הבכיר את הציוד הצבאי במכולה פרטית, שהועברה לפי פקודתו מהבסיס שבו שירת אל בסיס חדש שאליו עבר. במכולה נמצאו אמצעי לחימה ואמצעים תומכי לחימה, כמו גם ציוד צבאי רב שהוסתר לכאורה מהצבא.

יום לאחר פרסום התחקיר, הושעה תא"ל כהנא למשך שבועיים בידי מפקד זרוע היבשה, אלוף קובי ברק. ההחלטה אושרה על ידי הרמטכ"ל גדי איזנקוט. 

במכתב הפרישה שהגיש היום לרמטכ"ל כתב תא"ל כהנא כי "שגה בקיום הנהלים". הוא הוסיף כי "כמי שחינך לאורך כל שירותו לדוגמה אישית וללקיחת אחריות וכמי שהצבא יקר לו, החלטתי לבקש ממשך לסיים את תפקידי". הוא ציין תכנן בכל מקרה לסיים השנה את שירותו הצבאי, ועל כן ביקש מהרמטכ"ל להקדים בכמה חודשים את פרישתו. 

הוא כתב עוד כי "הבהרתי שדבר מהפריטים שנמצאו במכולה לא היו לטובתי האישית חלילה. במשך כל השנים צה"ל היה לי למעשה לבית ראשון. נתתי את כל מאודי לצבא ותמיד שמתי לנגד עיניי את טובתו ואת טובת החיילים והמפקדים".

ברשימת ציוד הלחימה שהסתיר כהנא נמצאו גם אמצעי ראיית לילה ומחסניות, וכן ציוד צבאי רב שכלל אופניים, מכונת כביסה ומסכי טלוויזיה. הוא הורה לנגד בדרגת רס"ר להעביר עבורו את המכולה שבה הוחזק הציוד לבסיס חדש שאליו עבר, ואף הדגיש בפני אחד החיילים כי "אסור שיראו את הקלצ'ניקוב הזה".

סניגוריו של כהנא, אלוף-משנה רן כהן וסגן-משנה אריאל חברון, מסרו לאחר פתיחת חקירת מצ"ח בעניינו כי מדובר בקצין ערכי וישר. "תא"ל מרדכי כהנא משרת בצה"ל 28 שנים, רובן ככולן כלוחם וכמפקד בשדה הקרב בכל המערכות מאז מבצע 'חומת מגן'. בראייתו, נטילת אחריות אישית של מפקד בצה"ל אינה בגדר סיסמה ריקה, וכך ינהג אם יימצא כי נפלו פגמים או ליקויים בהתנהלותו".

חושף הפרשה: "הרגשתי שאלו דברים לא הגיוניים"

ג', החייל שחשף את החשדות נגד הקצין הבכיר, סיפר בראיון בלעדי בכאן 11 כי "הרבה פעמים הרגשתי שאני עושה דברים שהם לא חוקיים ולא מוסריים. הרגשתי שאני עושה משהו שהוא לא הגיוני בעצם, שהוא נגד הפקודות".

ג' היה נהגו של כהנא קרוב לשלוש שנים. הוא סיפר על הפעם הראשונה שבה חשד שהתנהלותו של הקצין הבכיר אינה כנדרש: "יום אחד היינו ב(בסיס) ביסל"ח. הוא שלח לי הודעה ללכת לאפסנאות לקחת כמה דברים. הלכנו ביחד לאפסנאות ואספנו כל מיני שטויות: כוסות חד פעמיות, סמרטוטים, מגבים, נייר טואלט, מטאטאים. שאלתי אותו אם נוסעים ללשכה והוא אמר לי 'לא, נוסעים הביתה'.

לדברי החייל, במקרים אחרים נשלח אל ביתו של התת-אלוף ומסר נעליים, גרביים וציוד אחר לילדיו של כהנא. עוד סיפר ג' כי התבקש לקחת רכב מבצעי של צה"ל לביתו של כהנא. הוא ביקש ממני להחנות אותו בקיבוץ, בבית, כי שם אף אחד לא עובר, שאף אחד לא יידע".

בהמשך, סיפר, הקצין צבע רכב מבצעי אחר בלבן כדי שיוכל להשתמש בו באופן חופשי. לדברי ג', בזמן שבו היה בחקירה טילפן אליו נהגו הנוכחי של מרדכי שמסר בשמו של הקצין כי הוא מתבקש לשתוק בחקירתו.