t

"נערוך שימוע לרב מתחקיר המוהלים"

יו"ר איגוד המוהלים הגיב למחדלי עריכת ברית המילה שעולים מתחקיר "כאן" ואמר שהרב המתועד עשוי לאבד את רישיונו. ח"כ אברהם נגוסה: "המשטרה צריכה לחקור"
אוריה אלקיים
29 בנובמבר 2016
09:04

יושב ראש איגוד המוהלים, חיים מילר, התייחס הבוקר (שני) לתחקיר תחקיר "כאן" שפורסם אמש, שבו נחשפה תופעה של מוהלים ותיקים השולחים מתלמדים ללא כל ניסיון לערוך ברית מילה בתינוקות מהאוכלוסיות החלשות בישראל, ביניהם יוצאי אתיפיה ועובדים זרים.

"אתמול דיברתי על ועדת המוהלים, והרב מהתחקיר יעלה לשימוע", אמר יושב ראש איגוד המוהלים, "אם התחקיר נכון אז זה יכול לעלות לו ברישיון". 

צפו בתחקיר של אוריה אלקיים שחולל את הסערה

מנכ"לית האגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה, זיוה מקונן דגו, אמרה לאתר "כאן" כי ״מדובר הפשע מזעזע לאור היום. לא ייתכן שככה ינהגו בבני אדם בשנת 2016. אנו בוחנים את הצעדים המשפטיים האפשריים שעומדים לרשותנו״.

גם חברי כנסת מהקואליציה והאופוזיציה גינו את הממצאים העולים מהתחקיר, וקראו למשטרה לפתוח בחקירה. "קשה לתאר את הזעזוע מהדברים שנאמרו על ידי רב בישראל לפי הכתבה, בהן הוא מתייחס אל תינוקות יוצאי אתיופיה לא כאל בני אדם אלא כניסוי אנושי", אמר יושב ראש ועדת העלייה והקליטה, חבר הכנסת אברהם נגוסה מהליכוד, "המשטרה צריכה לחקור את הנושא ולהעמיד את האחראים לדין".

חברת הכנסת עליזה לביא ממפלגת יש עתיד צייצה בחשבון הטוויטר שלה כי מדובר במחללי שם שמיים: "תמיד אמרנו שאין ולא צריך חוק על ברית. החשיפה הערב מחייבת הסדרת הנושא בחקיקה וקביעת קריטריונים למוהלים". היא הוסיפה כי "זוהי שערוריה שצריכה להיחקר ולהסתיים בכתבי אישום חמורים. לא יהודי, לא מוסרי, לא אנושי".

חברתה למפלגה, חברת הכנסת יעל גרמן, אמרה כי ״נושא המוהלים מוזנח מזה שנים במדינת ישראל ומשרד הבריאות נמנע מלטפל בו. זה נושא שחייב להיות מטופל. לא ייתכן שפעולה כירורגית נעשית ללא הסמכה של משרד הבריאות וללא פיקוח״.

חברת הכנסת קסניה סבטלובה מהמחנה הציוני התייחסה גם היא לחשיפת "כאן": "כנראה שלא למדנו כלום מפרשת ילדי תימן והפצע העמוק שעדיין נותר פתוח מהפרשה הזו, ובחברה הישראלית עדיין פועלים גורמים שמנצלים בני אוכלוסיות מוחלשות ניצול מחפיר, עד כדי פגיעה בגופם", כתבה סבטלובה, "העדויות המזעזעות שנחשפו בכתבה כמו לקוחות ממדינת עולם שלישי, ורשויות החוק חייבות להוקיע ולהעניש את הפושעים הללו בכל חומרת הדין".

באגודה לזכויות האזרח קראו לייצר מנגנוני בקרה אפקטיביים יותר כדי למנוע מקרים דומים. "לא ניתן לעבור לסדר היום על הפרקטיקה הפסולה והגזענית שנחשפה בתחקיר. על המשטרה, הרבנות הראשית ומשרד הבריאות לפתוח בחקירה מקיפה ולשלול את ההסמכה מכל מוהל שהיה שותף לכך ולייצר מנגנוני בקרה אפקטיביים על מנת להבטיח את זכותם של כל התינוקות ללא הבדל דת או גזע לברית מילה מקצועית שלא מסכנת את בריאותם וחייהם".

מוטסים עלי, ממנהיגי קהילת מבקשי מקלט בישראל, התייחס לזהותם של התינוקות עליהם מתנסים המוהלים המתלמדים ואמר: "לא הייתי מודע שקורים דברים כאלה בתוכנו. 'הזדעזעתי יותר, כשהרבה מאנשים סביבי לא הופתעו משום ששמעו דברים כאלה בעבר. לצערי, הסיפור הזה אינו של רב אחד בלבד אלה בעיה רצינית של עליונות גזעית ודתית ויש לטפל בה בהקדם האפשרי. למה חייבים להסביר ולשכנע שהאפריקאים והאסייתים הם בני אדם?".