ראש הממשלה נתניהו בוועידה שנתית של קק"ל
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

השרים אישרו: קק"ל תעביר כסף למימון פרויקטים של תשתיות לאומיות

המשך הליכי החקיקה אושר על ידי הממשלה. אורי אריאל וחיים כץ התנגדו, איילת שקד נמנעה. נתניהו: "חשוב שהכסף שמקבלת קק"ל יופנה לצורכי המדינה"
גילי כהן, מיכאל שמש וזאב קם
07 בנובמבר 2017
11:13
עודכן ב 13:43

הממשלה אישרה היום (שלישי) בדיון מיוחד את המשך הליכי החקיקה של הצעת החוק, הקובעת כי קק"ל (קרן קיימת לישראל) תעביר מדי שנה סכומי כסף לקופת המדינה. השימוש בכסף ייעשה לטובת פרויקטים של תשתיות לאומיות. בישיבה השתתפו שישה שרים, כששלושה מהם תמכו בהצעה, השרים אורי אריאל וחיים כץ התנגדו, ואילו שרת המשפטים איילת שקד נמנעה.

"מדינת ישראל היא מדינה מפותחת ומתפתחת, ולשם כך היא צריכה להשקיע סכומים עצומים בתשתיות ובצרכים אחרים כפי שאנחנו עושים, והכל מתנקז בסופו של דבר להוצאה לאומית ענקית", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו עם קבלת ההחלטה.

"כדי להבטיח את שגשוגה של המדינה נצטרך להשקיע סכומי עתק בהמשך. אנחנו מדינה קטנה, יש לנו צרכים גדולים מאוד. צורכי ביטחון של מעצמה וצרכים לאומיים של העם היהודי להבטיח את עתידו. העתיד של העם היהודי נקבע במדינת היהודים, זה עד כדי כך פשוט".

ישיבת השרים המיוחדת שעסקה בקק"ל

השר אורי אריאל אמר לאחר הישיבה כי ״הלאמת קק״ל נוגדת את האינטרס של מדינת ישראל ושל העם היהודי. על המדינה לנהל שיח עם קק"ל ולהגיע להסכמות על ההעברות הכספיות למדינה בתוך כמה שבועות״

יו"ר הקואליציה דוד ביטן דרש מיו"ר סיעת הבית היהודי שולי מועלם-רפאלי להדיח את חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' מוועדת הכספים, לאחר שהוא עיכב את ההצבעה על חוק קק"ל, ולהציב במקומו בוועדה חבר כנסת אחר שיצביע בעד החוק. "הוא תמיד עושה מה שהוא רוצה. שמעת אותו ברדיו? תחליפי אותו", אמר ביטן.

בתגובה אמרה מועלם כי "סיעת הבית היהודי היא זו שתחליט מי יהיה חבר מטעמה בוועדות. אנחנו גם מחליטים בעצמנו במה אנחנו תומכים ובמה לא. אין לי שום כוונה להזיז את בצלאל ממקומו בוועדת הכספים. כפי שזה לא נעשה כאשר כולנו התנגדו לחוק ההסדרה לאחר שאושר בוועדת השרים, זה לא יקרה גם עכשיו".

בישיבת הממשלה, מוקדם יותר, אמר ראש הממשלה כי חשוב שהכסף שמקבלת קק"ל עבור הקרקעות שהיא מוכרת, יופנה לצרכים של המדינה. "הצרכים של מדינת ישראל הם רבים. הקרן הקיימת לישראל מוכרת מדי שנה קרקעות, ומקבלת עבור זה מיליארדי שקלים. חשוב מאוד שהכסף הזה יופנה לצרכים של המדינה", הסביר נתניהו.

"הקרן הקיימת לישראל עשתה דברים חשובים למען העם היהודי ולמען מדינת ישראל. ברור יותר מתמיד, שעתידו של העם היהודי קשור בעבותות לעתידה של מדינת ישראל.הצרכים של המדינה לא יכולים לחכות, וזו מהות הדיון".

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הדיון התקיים בעקבות הודעת הדירקטוריון של קק"ל, כי יעביר למדינה מיליארד שקלים – כמחצית מהסכום שהיה אמור להעביר על פי ההסכמות עם משרד האוצר. חבר הכנסת סמוטריץ' האשים הבוקר בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב' את הממשלה באי-עמידה בהסכמים: "ממשלת ישראל רומסת ברגל גסה הסכמים שהיא חתומה עליהם מול קק"ל, ומשדרת שאי אפשר לסמוך על התחייבויותיה".


"אין שום היגיון במחטף הזה. לאחר שקק"ל עמדה בהתחייבותה והעבירה לקופת המדינה 2.2 מיליארד שקלים בתקציב הקודם גדל לאוצר התיאבון. החוק הזה מלאים את קק"ל ומגייס את כספי העם היהודי לדורותיו לצרכים פוליטיים צרים", תקף חבר הכנסת סמוטריץ'.

סמוטריץ' האשים גם את שר האוצר משה כחלון בכך שהוא מחסל את קק"ל ומשעבד את הכנסותיה לכלכלת הבחירות שלו: "איני מצליח להבין את הלהיטות של חברי הקואליציה שמוכנים במהלך בזק כוחני להעניק למפלגת 'כולנו'  מיליארדים רבים תוך פגיעה אנושה בקק"ל". סמוטריץ' הבטיח כי יעשה כל שביכולתו "לעצור את הטירוף הזה".

הדירקטוריון של קק"ל החליט ביום ראשון כי הוא לא מוכן להעביר לממשלה שני מיליארד שקלים, אך אתמול שינה את דעתו והודיע כי יעביר מחצית מהסכום. עוד הוחלט בדירקטוריון כי העברת הכספים מותנית בשורה של התניות, ובהן ביטול הדיון על החוק לעיגון העברת כספים מקק"ל לקופת המדינה, ומילוי ההתחייבויות של הממשלה כלפי קק"ל בהסכם שנחתם בנובמבר 2015.

נעמה שולץ, דירקטורית בקק"ל מטעם מפלגת יש עתיד אמרה ב"הבוקר הזה" כי יש אי-דיוקים במה שמועבר על ידי חברי הכנסת בתקשורת: "קק"ל משתפת פעולה עם האוצר ועם הממשלה". שולץ האשימה את הממשלה בכך שאין שקיפות בקק"ל ואמרה כי "הממשלה הייתה רגילה לשלוט בקק"ל". חברת הדירקטוריון אמרה את הדברים בתגובה לדבריו של חבר הכנסת רועי פולקמן (כולנו) במשדר כי לא הגיוני שהכסף של קק"ל מחולק כמעין "קופה קטנה".אתמול נחשף ב"חדשות הערב" בכאן 11 דוח חמור של מבקר הפנים של קק"ל נגד הארגון עצמו והמנכ"ל לשעבר, מאיר שפיגלר. על פי הדוח ועדה מיוחדת בתוך קק"ל חילקה 320 מיליון שקלים לארגונים בישראל, בלי פיקוח על מקור הכסף ועל יעדו הסופי.