צעירים מעשנים ליד הכנסת, בשנה שעברה
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

משרד הבריאות מקדם החמרה באיסור לעשן במקומות ציבוריים

על פי צו שהוגש לכנסת ייאסר העישון בהופעות תחת כיפת השמים, במגרשי ספורט ובגני שעשועים. יורחב גם האיסור הקיים על עישון בכניסה למשרדי ממשלה
יערה שפירא
07 בנובמבר 2017
17:20

משרד הבריאות מתכנן להחמיר את האיסורים הקיימים על עישון במקומות ציבוריים. שר הבריאות יעקב ליצמן פנה היום (שלישי) לוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת בבקשה לאשר צו חדש למניעת העישון במקומות אלה.

לפי הצו שמקדם המשרד, ייאסר העישון במקומות בהם נערכות הופעות תחת כיפת השמים, ובבתי חולים ייאסר לחלוטין העישון – אך יותר למנהל להקצות אזורים לשם כך. בנוסף, העישון ייאסר במקומות שבהם נערכת פעילות גופנית כמו מגרשי ספורט וגני שעשועים וכן בחניונים מקורים או תת קרקעיים. כמו כן, ייאסר לעשן בגני חיות אך בדומה לבתי חולים להנהלה יותר להקצות חלל לעישון.

"כיום מקובל שבמקומות פתוחים רבים מתייחסים אל כל האזור החיצוני הפתוח כאזור עישון", נמסר בהודעת משרד הבריאות. "בכך נפגעת זכותם של ציבור הלא מעשנים, המהווה כ-80% מהאוכלוסייה, לשהות במקום מבלי להיחשף לעישון כפוי, המהווה מפגע בריאותי חמור ומטרד ריח".

כמו כן, במשרד הבריאות מבקשים להרחיב את האיסור הקיים לעשן במשרדי ממשלה ובגני ילדים למרחק של עשרה מטרים מהכניסה למבנים אלה, בדומה לנוהל הקיים בבתי ספר. במשרד הבריאות אומרים כי מטרת הדבר היא למנוע התגודדות מעשנים בכניסות למוסדות אלה ובכך לפגוע בנכנסים וביוצאים. עם זאת, בשטח משרדי ממשלה יתאפשר להגדיר אזורי עישון בתנאים המוגדרים בחוק.

"פעולות אלה", נמסר בהודעת המשרד, הן בהתאם להמלצות ארגון הבריאות העולמי וכפי שמקובל בעולם המערבי על מנת לאפשר הגנה על הציבור מפני חשיפה לעישון כפוי".

אמש פורסם בכאן 11 כי 45% מהילדים בישראל חשופים לעישון פאסיבי ובחברה הערבית - 64%. הנתונים התגלו בבדיקה פנימית שערך משרד הבריאות ובה בדק שאריות ניקוטין בדגימות שתן של ילדים בגילי ארבע עד 12. הנזקים של עישון פאסיבי דומים לנזקים מעישון. הם מעלים את הסיכון לסרטן ריאות פי שניים ומגבירים את הסיכון למחלות ריאה ונשימה כמו אסטמה.