שרה נתניהו במעון ראש הממשלה
צילום: קובי גדעון, לע"מ

השופט בתביעה נגד שרה נתניהו: "מדוע העובדת מכונה שפחה?"

נשיא בית הדין האזורי לעבודה בירושלים תקף את כתב התביעה שהוגש בשם שירה רבן: "נכתבה לאוזניים אחרות". התובע: "מה היא אם לא שפחה?"
רועי ינובסקי
08 בנובמבר 2017
12:56

נשיא בית הדין האזורי לעבודה בירושלים, אייל אברהמי, ביקר היום (רביעי) בחריפות את כתב התביעה שהגישו עורכי דינה של שירה רבן, שהתלוננה על תנאי העסקתה במעון ראש הממשלה והתעמרות מצידה של רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו. הדברים נאמרו בדיון שנערך בבקשת פרקליטה של נתניהו, עו"ד יוסי כהן, להטיל חסיון על פרטיהם של עובדים שלא נתבעים בתיק ועל התכתבויות פרטיות שלהם.

"כשקראתי את כתב התביעה הרושם שנוצר היה שהוא נועד לאוזניים אחרות ולא להליך המשפטי הזה", אמר אברהמי. "הכינויים שבהם אתם מכנים את העובדים, למה זה צריך להיות?" הקשה השופט, והוסיף: "תיאורים בתביעה לא שייכים להליך המשפטי ולא ארשה זאת".

עו"ד יוסי כהן (מימין) ועו"ד גרוס בבית הדין, היום (צילום: פלאש 90)

עו"ד אילן גרוס, שהגיש את התביעה, טען בתגובה שהיא נכתבה על סמך טענות העובדת. "השתמשנו בתיאור 'שפחה' כי כשצועקים על עובדת ומשפילים אותה כמו בשנות ה-30, וצועקים עליה שהיא נמוכה - היא שפחה. כתב התביעה מתאר את מה שעברה העובדת". הוא ציין כי הגרסה שמסרה המתלוננת למשטרה רחבה יותר, ואף כוללת טענות חמורות יותר ואישיות נגד הנתבעים.

השופט אברהמי הגיב לדברים ואמר: "זה לא מעניין אותי. לא ארשה זאת בהליך המשפטי". הוא פנה לעורך הדין מטעם התביעה ואמר: "תפקידך לנסח את טענות המתלוננת למסמך משפטי. יש שם פרטים לא רלוונטיים. לא מעניין אותי רעשי הרקע בקומה השנייה במעון. מצדי כולם יכולים לצעוק שם אחד על השני. מעניין אותי מה קורה עם התובעת". השופט סיכם ואמר כי "כתב התביעה נועד ליצור הילה שאין לה רלוונטיות להליך משפטי".

השופט אייל אברהמי בבית הדין (צילום: פלאש 90)

בהמשך הדיון דרש השופט מעו"ד גרוס למחוק את הכינויים שהופיעו בתביעה: "צריך לתקן את כתב התביעה. הביטויים והכינויים שהמתלוננת חושבת שהיא שפחה צריכים להימחק". נציג התביעה אמר כי הדברים לא יימחקו. עו"ד גרוס הוסיף: "מה היא אם לא שפחה? לא אחסוך את עוצמת ההתעללות מכתב התביעה".

בדיון נידונה גם בקשת עורך דינה של רעיית ראש הממשלה למחוק אותה מכתב התביעה. עו"ד גרוס מחה על הבקשה ואמר: "זה מקרה שלישי שמגיע לבית הדין, ואני אומר לך לפרוטוקול שיש עוד בדרך". נציגי המדינה בדיון הודיעו כי הם מתנגדים למחיקת נתניהו מהתביעה.

לאחר הערות שהציג השופט, הודיע עו"ד גרוס שיועצת רה"מ לענייני חרדים רבקה פאלוך, אב הבית אפי אזולאי וראש הסגל של רה"מ יואב הורוביץ יימחקו מכתב התביעה.

שירה רבן, המתלוננת נגד שרה נתניהו, הייתה עובדת ניקיון במעון ראש הממשלה, ולפני כשבוועים הגישה לבית דין לעבודה תביעה על סך 225 אלף שקלים. רבן, צעירה חרדית ואם לשלושה, הועסקה במעון במשך חודש וטענה בתביעה שבמהלך עבודתה נתניהו התעללה בה, השפילה אותה, התעמרה בה ואף עמדה להכותה.

בתביעה, שהוגשה גם נגד משרד רה"מ וחברת הניקיון שבאמצעותה הועסקה העובדת גוללה רבן את מסכת הראיונות והמיונים שעברה לטענתה כדי להתקבל לעבודה ואת יחסה של נתניהו. לפי התביעה מונהג בקומה השנייה של מעון ראש הממשלה "קוד לבוש קיצוני" וכבר בראיון העבודה הוסבר לה כי "הגברת נתניהו נוהגת לקנוס את העובדות בשל נזקים שלדעתה (הבלעדית והקובעת) נגרמו על ידיהן".

ראש הממשלה נתניהו כתב בתגובה בפייסבוק כי מדובר בניסיון סחיטה של עובדת שהועסקה כמה ימים ומאחוריה "עומדים כרגיל ידיעות אחרונות ונעמי לנדאו, עורכת הדין של מני נפתלי". נתניהו כתב כי "ידיעות אחרונות ממשיכים ברצח האופי השיטתי של משפחת נתניהו שנמשך כבר 20 שנים"