כוחות מנגנוני הביטחון הפלסטיניים
צילום: עיסאם רימוואי, פלאש 90

הפלסטינים: התיאום הביטחוני עם ישראל שוקם במלואו

מפקד המשטרה הפלסטינית אמר כי התיאום בין מנגנוני הביטחון לישראל חזר למצב שהיה לפני המשבר שפרץ סביב הצבת גלאי המתכות בהר הבית ביולי האחרון
רויטרס
08 בנובמבר 2017
14:20
עודכן ב 14:56

מפקד המשטרה הפלסטינית, חאזם עטאללה, אמר היום (רביעי) לכתבים זרים ברמאללה כי התיאום הביטחוני עם ישראל - חודש במלואו. לדבריו, התיאום בין מנגנוני הביטחון הפלסטיניים למקביליהם הישראליים חזר למצב שבו היה טרם ההכרזה על הקפאתו ביולי האחרון, בעקבות משבר גלאי המתכות בהר הבית. 

בשבוע שעבר אירח בלשכתו יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, אישי ציבור ישראלים. הוא אמר להם, כי כוחות הביטחון הפלסטיניים הגבירו בחודשים האחרונים את הפעילות שהם מבצעים בשטחי הגדה לסיכול פיגועים נגד ישראל.

ראיון בלעדי עם מפכ"ל המשטרה הפלסטינית לחדשות הערב בכאן 11:

ב-3 באוגוסט דווח לראשונה בכאן 11, כי הממשל האמריקני מפציר ברשות הפלסטינית לחדש לאלתר את התיאום הביטחוני עם ישראל אחרי משבר הר הבית. גורם ביטחוני פלסטיני מסר אז, כי התיאום הביטחוני עם ישראל מושעה חלקית בלבד, וכי חלק ממנגנוני הביטחון של הרשות עדיין מקיימים לדבריו תיאום ביטחוני עם ישראל - ובהם המשטרה הפלסטינית האזרחית ומנגנון הביטחון הלאומי. עם זאת, הבהיר הגורם, כי מנגנון המודיעין הכללי ומנגנון הביטחון המסכל טרם חידשו את התיאום הביטחוני.

התיאום הביטחוני בין הרשות הפלסטינית לישראל הופסק בעקבות המתיחות סביב החלטת הממשלה להציב גלאי מתכות בהר הבית, לאחר פיגוע במתחם ההר שבו נהרגו שני שוטרים בני העדה הדרוזית, רס"ם האיל סתאוי ורס"ם כמיל שנאן.

ב-27 ביולי ישראל הסירה את כל אמצעי הבידוק שהתקינה בכניסה להר הבית, כולל מתקני מתכות וגשרים שעליהם הותקנו מצלמות אבטחה. למרות זאת, התיאום ביטחוני עם הביטחון המסכל והמודיעין הכללי הפלסטיניים לא חודש מאז.