חברת הכנסת שלי יחימוביץ'
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

יחימוביץ' לכאן רשת ב': "הותקפתי מינית במהלך שירותי הצבאי"

חברת הכנסת ממפלגת העבודה סיפרה לאסתי פרז כי בזמן שירותה הצבאי, התעוררה באוטובוס כשיד של אדם מונחת על חזה: "אין אישה שלא עברה סוג של תקיפה"
כאן ועכשיו
08 בנובמבר 2017
15:10
עודכן ב 15:36

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) אמרה היום (רביעי) בראיון לאסתי פרז, בכאן רשת ב', כי היא הותקפה מינית בזמן שירותה הצבאי. יחימוביץ' סיפרה כי היא זוכרת את עצמה "כקצינה, נרמדת באוטובוס, ומתעוררת בבעתה כשיד של אדם לידי מונחת על החזה שלי".

לדברי יו"ר מפלגת העבודה לשעבר, מדובר בתופעה נפוצה. "לשמחתי ולמזלי, מעולם לא נאנסתי, מעולם לא הותקפתי תקיפה מינית אלימה, אבל בטח מסכת של הטרדות, ובוודאי לכל אחת מאיתנו יש זיכרון". 

יחימוביץ' הוסיפה בציניות כי מדובר בחוויה קלה, וכי היא ברת מזל. "צריך להבין - אין אישה שלא עברה סוג של תקיפה מינית. אם היא ברת מזל, כמוני, אז זה רק הטרדות מיניות או מעשים מיניים, ואם היא פחות ברת מזל, אז זה יכול להיות אונס מאוד מאוד אלים. אישה שתגיד לי שהיא לא עברה את זה, יכול להיות שהיא עוברת סוג של הכחשה עצמית כי לפעמים מפנימים את ערכי החברה ואת לא רוצה לספר לעצמך שחווית את הדבר הזה".

דבריה של יחימוביץ' מגיעים על רקע סערת ההטרדות המיניות שפרצה לאחר ההאשמות שהופנו כלפי נשיא "קשת", אלכס גלעדי, שהודיע הלילה כי הוא פורש זמנית מתפקידו בעקבות הטענות. גלעדי כתב כי ״אני זז הצידה מתפקידי בקשת זמנית", והודיע על כך לדירקטוריון ולמנכ״ל הזכיינית. בהודעתו טען גלעדי כי מדובר בטענות שקריות. "אלחם להוכחת חפותי מן הטענות הבלתי מבוססות האלה. אני חוזר ומדגיש כי טענות אלה אינן נכונות ואנקוט בצעדים המשפטיים הנדרשים כנגד האשמות השווא הללו״.

פרישתו של גלעדי מתפקידו מתרחשת יום לאחר שהשרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, ומנכ"לית הרשות למעמד האישה, אוה מדז'יבוז'‏, פנו ליו"ר דירקטוריון קשת, דרורית ורטהיים, בדרישה לסיים לאלתר את תפקידו של גלעדי.  במכתב ששלחו לוורטהיים, כתבו השתיים כי "בחלוף מספר ימים ולאחר שמר גלעדי אישר חלק מהטענות שהופנו כלפיו, אנו ‏סבורות כי באה העת להמיר את המילים במעשים ולהודיע לאלתר על סיום תפקידיו הרשמיים בקשת ‏ובכלל זה סיום כהונתו כנשיא החברה".

"אלחם על חפותי". נשיא "קשת" הפורש, אלכס גלעדי (צילום: אי-פי)

אתמול פורסמו בכלי תקשורת טענות של שתי נשים, ששמותיהן לא פורסמו, ולפיהן גלעדי אנס אותן. האחת לפני כ-20 שנה והשנייה בסוף שנות ה-70. גלעדי מסר כי "מדובר בפרסום שקרי משולל כל יסוד".

בשבוע שעבר סיפרה העיתונאית אושרת קוטלר כי גלעדי הציע לה הצעה מגונה כשהיה מנכ"ל קשת בראשית דרכו של ערוץ 2. כמה ימים לאחר מכן סיפרה העיתונאית נרי ליבנה כי גלעדי חשף בפניה את איבר מינו במה שסברה שהיא פגישת עבודה. גלעדי לא הכחיש את טענותיה של ליבנה, אך אמר כי מה שאנשים מבוגרים עושים בביתם הוא עניינם הפרטי.

היום התייחסה העיתונאית אילנה דיין בכאן רשת ב' להאשמות נגד גלעדי, וטענה כי מדובר בתופעה נפוצה וקשה - לא רק במשרדי החברה. "חשוב מאוד שהנשים האלו דיברו. הן דיברו על מה שכולנו מרגישות. תמיד ידענו שיש דברים שקרו לנו ולא סיפרנו, ותמיד ידענו שזה אחת מאחת, שזה קורה גם לילדות שלנו", אמרה בתכנית סדר יום עם קרן נויבך. 

לדבריה, נשיא הזכיינית צריך לסיים את תפקידו. "בעניין של אלכס גלעדי, ההתנהלות מאוד קודרת וחמורה. זה לא משאיר הרבה מקום לדילמה", אמרה. על התופעה המתמשכת ובה נשים חושפות הטרדות מיניות אמרה: "קורה כאן תהליך משמעותי ועמוק, שייקח לכולנו זמן להבין את ההשלכות שלו. במובן הזה מדובר ברעידת אדמה, תהליך משמעותי שגם גובה מחירים".

"אמשיך להגן על נשים". העיתונאי גבי גזית (צילום: משה שי, פלאש 90)

בתוך כך, העיתונאי ומגיש הרדיו גבי גזית דחה היום את האשמותיה כלפיו מצד הכתבת המדינית של חדשות ערוץ 2, דנה ויס, שטענה כי הוא נהג לנשק אותה על השפתיים. בתכניתו בתחנת 103FM טען גזית כי "כל הדברים שנכתבו ופורסמו אתמול על ידי הגברת דנה ויס לא היו ולא נבראו".

הוא הוסיף: "אני אומר רק דבר אחד, כל הדברים שנכתבו ופורסמו אתמול על ידי הגברת ויס לא היו ולא נבראו. ועכשיו, במקום לכלות זמן שידור יקר על זה, נחזור ונגן על נשים. במקום רכילות דמיונית, אנחנו נמשיך בעבודה הזאת".