בעקבות תחקיר כאן: קבוצת ייעוץ רפואי להורים הפסיקה את פעילותה

דף הפייסבוק "ילדוקטור" שבו כ-100 אלף חברים הקפיא את פעילותו לאחר חשיפת ליקויים בהפניית שאלות למומחים. לפני כשנה מת פעוט שאמו קיבלה ייעוץ בדף
אורן אהרוני
08 בנובמבר 2017
16:15
עודכן ב 16:16

קבוצת הפייסבוק "ילדוקטור", המונה קרוב ל-93 אלף חברים, הקפיאה היום (רביעי) את פעילותה ברשת בעקבות תחקיר כאן 11. בעמוד הקבוצה, המאפשרת להורים לילדים להפנות שאלות רפואיות לאנשי מקצוע בתחומים שונים ולקבל מענה, לא ניתן משעות הבוקר להעלות שאלות.

תחקיר כאן שהביא להקפאת הפעילות בקבוצה:

ד"ר גילי גולדבלט, מפעיל הקבוצה, כתב בפוסט שפורסם היום: "בשנתיים האחרונות הפעלנו את הקבוצה במטרה להנגיש מידע מקצועי ואמין בכל הקשור לבריאות ילדיכם. כל אנשי הצוות המקצועי תרמו מזמנם בהתנדבות ומתוך שליחות ורצון אמיתי לעזור לקהילה. כרגע אנחנו פועלים מול משרד הבריאות על הסדרת הנהלים בקבוצה על מנת לשפר את המענה. נחזור לענות בסיום התהליך".

בתחקיר כאן שפורסם בשבוע שעבר התגלו ליקויים בתשובות שקיבלו ההורים שהפנו שאלות למומחים שעמדו בקשר עם מפעילי הקבוצה. בנוסף התגלה כי המתייגות בקבוצה המפנות את השאלות לגורמי המקצוע הרלוונטיים, כלל לא עברו הכשרה רפואית.

הפוסט שכתב מנהל הקבוצה:

בעקבות תחקיר כאן פנה משרד הבריאות למפעיל הקבוצה והזהיר אותו מפני מתן עצות בעייתיות ומסוכנות. לאחר הפנייה החליט ד"ר גולדבלט להשהות את הפעילות בקבוצה עד להסדרה הנושא מול משרד הבריאות.

בהודעת משרד הבריאות נאמר כי "כל שירות של רפואה מרחוק חייב להינתן בהתאם לחוזר מתן ייעוץ מרחוק. במקרה הצורך, יש לפנות לרופא המטפל, למוקדים לרפואה דחופה בקהילה או למוקדי הקופות". במשרד הבריאות הפנו את ציבור הגולשים לחוזר שפורסם על ידי גורמים במשרד לקבלת ייעוץ רפואי מרחוק. 

לפני למעלה משנה, באוקטובר 2016, נפטר פעוט מסוכרת, כשבוע לאחר שאמו קיבלה ייעוץ בדף הקבוצה. האם תיארה שבנה בן השנה "מתנהג מוזר בכל הקשור לאוכל, ובנוסף שותה הרבה מים במהלך היום ונותן הרבה שתן". היא שאלה - "האם אלו יכולים להיות תסמינים של סוכרת או תקופת התסגלות לגן?" מתייגת הקבוצה העבירה את השאלה לדיאטנית שענתה לה כי "מדובר בתקופת הסתגלות", ואמרה שניתן להציע לו מוצץ. כעבור שבוע פונה הילד לבית החולים ברזילי באשקלון במצב של קריסת מערכות, ונפטר כמה ימים לאחר הגעתו.

בעקבות המקרה פנה מנהל בית החולים ברזילי למשרד הבריאות, בדרישה להפקת לקחים מהאירוע. "ילד לצערי מת לאחר שהאתר לא השכיל להסס טיפה, ולפחות להציע לגשת לבדיקה אצל רופא. אסור לנו לעבור על כך לסדר היום", כתב מנהל בית החולים. "זה ישדר שהשוק פרוץ לעצות שרלטניות להורים מוטרדים או במצוקה. לפחות תפרסמו זאת, עם מוסר ההשכל או ההמלצות הנכונות".

מ"ילדוקטור" נמסר בתגובה לתחקיר: "כיוון שהקבוצה אינה מוקד רפואי, אין שום צורך שמתייגת תהיה בעלת הכשרה רפואית, חוץ מהיכולת לקרוא ולכתוב. בכל פוסט, אנשי הצוות, שעושים זאת בהתנדבות מדייעיםשהקבוצה לא נועדה לייעוץ פרטני. איננו נותנים תשובות לשאלות דחופות ואף מיידעים את הפונים שאיננו יכולים לדעת מה מידת דחיות המקרה בלי בדיקה פרונטלית. באנו לשפר את מצב הרפואה בישראל ואנו עושים זאת יום-יום".